facebook

Dlaczego Zieleniec na majówkę do dobry pomysł

Dodano: 12.04.2024

Takich kalendarzy nam trzeba! Nie, nie chodzi nam akurat o kalendarz zeszytowy czy na biurko, a o układ dni w trakcie tegorocznej majówki. Lepiej chyba być nie może!

Dlaczego tak uważamy? Posłużmy się najprostszym przelicznikiem: 3 dni urlopu i daje nam w sumie 9 dni wolnego. Czy nie jest to piękna opcja?

Jeśli mamy już wszystko ułożone w sprawie tych mało skomplikowanych przeliczników, czas na planowanie. Tu znów pozwolimy sobie coś zasugerować – oczywiście skromne progi Zieleńca, który na początku maja chyba najlepiej oddaje to, co zawarte ma w swojej nazwę. Zieleń rzecz jasna, która w tym roku jest znacznie wcześniej niż zwykle.

Wiosna na 120%

Do tego, co było zimą, już nie ma co wracać. Cieszmy się piękną wiosną, która z początkiem maja wchodzi w Zieleńcu w stadium absolutnego apogeum. Jeszcze bez upałów, ale z szalejącą przyrodą, jeszcze z zimniejszymi nocami, ale generalnie z temperaturą idealnie sprzyjającą aktywnemu wypoczynkowi.

Długi dzień już od brzasku buduje niezwykłą atmosferę, którą szczególnie w maju czarują śpiewające ptaki. Zwróćcie uwagę, że ze względu na okres lęgowy, to właśnie wiosna i szczególnie poranki są czasem, w którym odgłosy ptaków słychać najlepiej, są też najbardziej zróżnicowane.

Teoretycznie przecież nic nowego. Ale wyjść na balkon czy werandę z kubkiem kawy i po prostu posłuchać takiego koncertu? Czy nie jest to dobry pomysł na otwarcie pełnego wypoczynku dnia?

Mikroklimat

Przyroda to jeden z głównych motorów napędowych zielenieckiego wypoczynku. Mnóstwo prowadzonych niemal cały czas badań jednoznacznie dowodzi, że – upraszczając – kontakt z przyrodą i naturą po prostu “dobrze robi na głowę”. Mało tego, jest on niemal niezbędny do funkcjonowania, co w dzisiejszym, zupełnie przebodźcowanym świecie jest szczególnie ważne.

Nie zapominajmy jednak, że Zieleniec ma jeszcze coś, co do potężnej dawki kontaktu z naturą istotnie wspiera wypoczynek i regenerację. To nasz unikalny w skali kraju i tej części Europy mikroklimat. Jeśli spojrzeć przez pryzmat 9-dniowej majówki, okazja do skorzystania z tego darmowego “regeneratora” jest niemal idealna. Pamiętajmy, że właśnie nawet kilkudniowy pobyt pod Orlicą ze względu na specyficzny układ mas ciśnieniowych powietrza sprawia, że w naszym organizmie rośnie liczba czerwonych krwinek. A to w praktyce lepsza regeneracja i bardziej efektywny wypoczynek. Wszystko oczywiście za free!

Po prostu przed siebie

Jeśli chodzi o turystykę, to dziś proponujemy Wam jedno rozwiązanie – pójście po prostu przed siebie. Oczywiście z mapą w plecaku i zachowaniem wszelkich zasad bezpiecznego poruszania się po górach. Ale bez konkretnego celu i precyzyjnie wytyczonej trasy.

Góry wokół Zieleńca są łagodne, ale też nie brak tu pięknych tras i malowniczo wytyczonych szlaków. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, aby w trakcie majowego pobytu w jeden dzień pójść na przykład… w lewo, a w kolejny w prawo. Albo na odwrót. To nie zawsze musi być przecież “wyciskanie” kilkunastu kilometrów. Często wystarczy po prostu spacer dokładnie tam, gdzie nas nogi poniosą. A czy będzie to wieża na Orlicy czy Wielkiej Destnej lub Park Zdrojowy w Dusznikach – nie ma większego znaczenia. Wszędzie w okolicy jest pięknie i zielono.

Spacery można urozmaicić sobie skorzystaniem z działających również poza zimowych sezonem kolei linowych, w tym także w okresie majówki. Będą one czynne od 10:00 do 17:00 według następującego harmonogramu:

  • 27-28.04 (sobota/niedziela) – czynne będą zarówno kolej Gryglówka, jak i Nartorama,
  • 29.04 (poniedziałek) – czynna będzie kolej Nartorama,
  • 30.04 (wtorek) – pracować dla Was będzie kolej Gryglówka,
  • 1.05-05.05 (środa-niedziela) – czynne będą zarówno Gryglówka, jak i Nartorama.

Rowerem na racuchy

Jednak jeśli opcja “po prostu przed siebie” to dla Was za mało, nie będziemy zniechęcać Was do wycieczek czy nawet wypraw rowerowych. Okolica aż się o nie prosi. I tu znów każdy znajdzie coś dla siebie.

 

Opcja godna polecenia to na pewno podróż po genialne racuchy w schronisku Jagodna – urocze miejsce, kapitalni gospodarcze, no i to jedzenie… A będąc tam można też skoczyć na wieżę widokową na szczycie o tej samej nazwie (Jagodna – najwyższy szczyt Gór Bystrzyckich) – rozciągająca się stamtąd panorama warta jest o wiele więcej niż najpiękniejsze kamery live na youtubie!

Warto wspomnieć też, że już sama podróż z Zieleńca na Jagodną to absolutny widokowy top topów. Malownicza Lasówka czy lasy Gór Bystrzyckich to miejsca, w których warto na chwilę stanąć i odsapnąć, ale też żeby po prostu pozachwycać się bazującą przyrodą.

Jeśli jednak adrenaliny byłoby Wam mało, również w tym przypadku nie zostawimy Was przecież w potrzebie. Rowerowy Bike Park w samym Zieleńcu czy znajdujące się w okolicy singletracki to sudeckie perełki – nic tylko dosiąść rydwanów i szaleć. Oczywiście ostrożnie, ale szaleć.

BikePark czynny będzie w trakcie majówki w godzinach pracy kolei linowych, czyli od 10:00 do 17:00!

Są tacy, którzy właśnie na zieleniecką majówkę czekają bardziej, niż na miesiące wakacyjne. I biorąc pod uwagę doświadczenia minionych lat, coś jest na rzeczy. No a jeśli jeszcze kalendarz jest tak sprzyjający, naprawdę grzechem byłoby tego nie wykorzystać.

To co, widzimy się w Zieleńcu 27 kwietnia?

[contact-form-7 404 "Nie znaleziono"]

Znajdziesz nas tutaj: