facebook
ARTYKUŁ

Torfowisko pod Zieleńcem

Torfowisko w Zieleńcu

Unikalny w skali nie tylko regionu, ale i całego kraju pomnik przyrody. Torfowisko pod Zieleńcem jest wyjątkowym miejscem, będącym florystycznym rezerwatem przyrody, który zachwyca o każdej porze roku. 

Miejsce to znajduje się zaledwie 30 minut spaceru od „centrum” Zieleńca. Prowadzi do niego zielony, łatwy szlak. Planując nawet krótszy pobyt w okolicy, koniecznie wziąć pod uwagę trzeba wziąć odwiedzenie tego niezwykłego miejsca.

Nie ma większego znaczenia pora roku – pięknie jest tu zarówno wczesną wiosną, kiedy to niezwykle bujna przyroda budzi się do życia, ale też latem, jak i oczywiście jesienią. W każdym czasie paleta kolorów rozbudza wyobraźnie i kształtuje zapadający w pamięć pejzaż. 

Torfowisko położone jest na zachodnim zboczu Bieśca, w samym sersu tajemniczych Gór Bystrzyckich. Głębokość, lub jak powinniśmy powiedzieć miążość torfu, sięga tutaj 8 metrów. Torfowisko powstało dzięki specyficznemu podłożu – nieprzepuszczalnym skałom. Margle i piaskowce osadzone na gnejsach, dzięki poziomemu ukształtowaniu terenu powodują, że jest to miejsce praktycznie bezodpływowe. 

 

Całe Torfowisko o powierzchni 270 ha tworzą dwie misy: „Topielisko” i „Czarne Bagno”, przy czym rezerwat przyrody obejmuje Topielisko i tylko fragment Czarnego Bagna. Warto dodać, że uroki i wyjątkowość tego miejsca doceniano już u progu XX wieku – pierwszy, mały rezerwat powstał tu już w 1919 roku. 

Niektórzy zielenieckie torfowisko przyrównują do tajgi syberyjskiej i rzeczywiście coś jest na rzeczy. Dzikość tego miejsca, unikalna flora tworzą pejzaż szerzej w naszych stronach niespotykany. Wyobraźnie dodatkowo rozbudza fakt, że miejsce to powstało około 8000 lat temu! 

Zwiedzanie Torfowiska ułatwiają specjalne poprowadzone drewniane chodniki, które chronią tutejszą roślinność i przyrodę.

Wycieczkę na Torfowisko pod Zieleńcem polecić należy przedstawicielom każdego pokolenia, niezależnie od indywidualnych pasji. Miejsce to zachwyca tajemniczością, dzikością, ale też natężeniem gatunków roślin czy owadów, których żyją tutaj dziesiątki oraz oczywiście ptaków. Jak mało w którym miejscu w Sudetach, właśnie na Torfowisku nie tylko widać, ale i słychać nieprawdopodobną przyrodę. 

Torfowisko w Zieleńcu

Fot. S.Korzuch

[contact-form-7 404 "Nie znaleziono"]

Znajdziesz nas tutaj: