facebook
ARTYKUŁ

300 lat Zieleńca

300 lat Zieleńca

Pozostaje żałować, że kolejny podobny jubileusz wypada dopiero za pięćdziesiąt lat. Rzadko mamy okazję świętować w Zieleńcu tak długo i w tak pięknych okolicznościach. Życie jednak płynie dalej, pewne rzeczy niezmienne pozostają. Ale warto jedną wolną chwilę poświęcić na wspomnienia i podsumowanie.

Na samym wstępie chcieliśmy serdecznie podziękować wszystkim, którzy od 19 do 28 lipca przybyli w nasze strony i razem z nami świętowali, biesiadowali i wypoczywali w trakcie wszystkich organizowanych w tych dniach w Zieleńcu uroczystości i wydarzeń. Wasza obecność nadała ostatnim dniom wyjątkowego charakteru, jeszcze bardziej wzbogacając i tak unikalny w skali kraju klimat. W szczególności dziękujemy również za przybycie dawnym mieszkańcom Zieleńca, którzy mają ogromny wkład w dokumentowanie naszej historii.

Warto podkreślić, że realizacja obchodów 300 lecia Zieleńca była inicjatywą Stowarzyszenia Zieleniec i mieszkańców Zieleńca –  bez ich zaangażowania uroczystości pewnie nie odbyły by się wcale, a już na pewno nie w tak wyjątkowej formie.

Relacja z obchodów 300-lecia Zieleńca

 

Turniej wiosek

W ramach uroczystych obchodów jednym z wydarzeń był turniej wiosek, w której mieszkańcy Zieleńca stanęli w szranki z mieszkańcami podhalańskiego Zębu (relację z wizyty przedstawiciela Zieleńca w tej uroczej miejscowości znajdziecie Państwo poniżej).

Niezwykle zacięta i toczona w duchu fair play rywalizacjam musiała wyłonić zwycięzcę, którym tym razem była ekipa z Zębu. Samo spotkanie też przyczyniło się do integracji społecznej osób mieszkających w górach. Bez wątpienia dla nas, mieszkańców Zieleńca było ono swoistego rodzaju lekcją – wszak to mieszkańcy Zębu mają wielowiekową tradycję.

Okazja do rewanżu już niebawem – goście z Zębu już dziś zaprosili nas do swojej miejscowości w przyszłym roku, gdzie obchodzone będą uroczystości 400-lecia! Dziękujemy wszystkim mieszkańcom Zębu za wizytę w naszej miejscowości. Szczególne podziękowania składamy  Pani Burmistrz, Sołtysa i tatę Kamila Stocha, który również uczestniczył czynnie w organizowanych przez nas obchodach.

RELACJA Z WIZYTY W ZĘBIE

Premiera książki o Zieleńcu

W trakcie obchodów miało miejsce inne, niezwykle ważne dla Zieleńca wydarzenie – premiera książki pt. “Zieleniec – wczoraj, dziś, jutro”, której pomysłodawcami byli przedstawiciele Stowarzyszenia Zieleniec. W trakcie ostatnich dni wiele było przy okazji premiery tego wydawnictwa opowieści, wspomnień i ciekawych historii, a sama książka dostępna jest w obiektach noclegowych znajdujących się w Zieleńcu.

Odsłonięcie Kopca Pamięci

21 lipca w odbyła się uroczysta msza święta w zielenieckim kościele św. Anny oraz odsłona i poświęcenie Kopca Pamięci, który jest symbolem wspominającym mieszkańców kiedyś Grunwaldu a dziś Zieleńca. Na cmentarzu odsłonięto dawne elementy postawionych tu przed laty nagrobków, które przypominają, że historia Zieleńca to przede wszystkim dzieje mieszkających tu przed dziesiątkami i setkami lat ludzi.

Tradycyjny odpust św. Anny

W uroczystości obchodów 300-lecia Zieleńca wpisało się w tym roku wiele wydarzeń, które organizowane są tu każdego roku. Jednym z nich jest tradycyjny odpust św. Anny. W ten dzień Msza Święta odprawiana jest na górnej platformie wyciągu Winterpolu, a tuż po niej odbywa się poświęcenie ognia Św. Anny i zapalenie rodzinnych watr i lampionów. Nie inaczej było oczywiście w tym roku – po mszy wszyscy przybyli goście i mieszkańcy Zieleńca zeszli drogą palących się watr do biesiadnej karczmy, gdzie odbyły się występy w tym również występ kapeli ludowej z Zębu. Na zakończenie wieczoru odbył się pokaz fajerwerków.

To oczywiście tylko część wydarzeń, w których braliśmy wszyscy udział na przestrzeni ostatnich dni. Wiele było w tym czasie uśmiechu, świetnej zabawy, ale też spędzonych na wspomnieniach wieczorów oraz snuciu planów na przyszłość.

Przy tej okazji chcieliśmy serdecznie podziękować wszystkim sponsorom, bez których organizacja kilkudniowych obchodów nie byłaby możliwa. Ich zacne grono przedstawia się następująco: Miasto Duszniki Zdrój, ATS Trade Hurtownia Mięsa, Gastrotechnika Kłodzko, Pepsi – Cola, Lech, Piekarnia Precel, Chłodnia Bałwanek, Farutex, Reklama Ai, Infiniti Zieleniec SKI & SPA, Baza Turystyczna Gryglówka.

Szczególne podziękowania należą się też wszystkich zaangażowanym w przygotowanie uroczystości mieszkańcom Zieleńca, którzy często wkładali wszystkie swoje siły, zaangażowanie i poświęcali czas, aby wszystko zostało doskonale zorganizowane.

Obchody 300-lecia Zieleńca dobiegły końca. Nie znaczy to jednak, że kończy się jakakolwiek historia. Zieleniec zaprasza w swe skromne progi przez cały rok . Okoliczne góry i zielenieckie pensjonaty pełne są wczasowiczów i turystów już nie tylko zimą, ale też o innych porach roku, którzy przemierzają sudeckie szlaki, poznają tajemnice i niezwykłą historię tych ziem.

Nie zmienia to jednak faktu, że Zieleniec jest cały czas tu, gdzie był przed trzystu laty i gdzie będzie zapewne za trzysta kolejnych. Był, jest i będzie gotowy, aby ugościć spragnionych wypoczynku, ciszy i spokoju turystów, pasjonatów aktywnego trybu życia i wszystkich, którzy będą chcieli spędzić tu nawet krótką, wolną chwilę.

DCIM100MEDIADJI_0036.JPG
DCIM100MEDIADJI_0008.JPG
DCIM100MEDIADJI_0019.JPG
DCIM100MEDIADJI_0017.JPG
DCIM100MEDIADJI_0003.JPG
DCIM100GOPROGOPR7538.
DCIM100GOPROGOPR7541.
DCIM100GOPROGOPR7547.
DCIM100MEDIADJI_0007.JPG
DCIM100MEDIADJI_0030.JPG
final-obchodow-300-lat-zielenca-01-2
final-obchodow-300-lat-zielenca-01-6
final-obchodow-300-lat-zielenca-01-1
final-obchodow-300-lat-zielenca-01-11
300-lat-zielenca-2019-final-2-31
300-lat-zielenca-2019-final-2-32
300-lat-zielenca-2019-final-2-33
300-lat-zielenca-2019-final-2-34
300-lat-zielenca-2019-final-2-35
300-lat-zielenca-2019-final-2-36

TAK PRZEDSTAWIAŁ SIĘ PROGRAM OBCHODÓW

 

 

[contact-form-7 404 "Nie znaleziono"]

Znajdziesz nas tutaj: