facebook
ARTYKUŁ

O Zieleńcu

Zieleniec Sport Arena to jeden z największych i najlepszych w Polsce ośrodków narciarskich, którego historia sięga przełomu XIX i XX wieku. Dziś do Zieleńca przyjeżdżają pasjonaci białego szaleństwa nie tylko z całej Polski, ale i sąsiednich Czech czy Niemiec, a sam ośrodek jest regularnie nagradzany w rozmaitych plebiscytach i konkursach.

Położenie

Stacja narciarska swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim wyjątkowemu położeniu. Wpisana pomiędzy szczyty gór Orlickich i Bystrzyckich i leżąca na wysokości 800-960 metrów jest jednym z piękniejszych tego typu miejsc w Polsce. Dodatkową atrakcją ośrodka są piękne widoki, które dostarczają niezapomnianych wrażeń o każdej porze roku.

Mikroklimat i sezon narciarski

Jednym z najważniejszych atutów i czynnikiem wyróżniającym Zieleniec na mapie ośrodków narciarskich w Polsce jest specyficzny, zbliżony do alpejskiego mikroklimat. Jego wyjątkowość związana jest z unikalnym w skali regionu układem ciśnieniowym mas powietrza, dzięki któremu ludzki organizm produkuje zwiększoną liczbę czerwonych krwinek. A to poprawia nasze samopoczucie, pozwala szybciej się regenerować i efektywniej odpoczywać.

Dzięki unikalnemu klimatowi w Zieleńcu ludzki organizm produkuje zwiększoną liczbę czerwonych krwinek

Kolejnym atutem ośrodka związanym z wyjątkowym jego położeniem oraz unikalnym klimatem są warunki narciarskie. Duża ilość opadów (1300 mm w ciągu roku z czego 40% przypada na okres od listopada do marca) sprawiają, że śnieg leży tu blisko przez 150 dni w roku. Jeśli więc zima przychodzi na przełomie listopada i grudnia, to zwykle można jeździć w Zieleńcu jeszcze nawet w trakcie wielkanocnych świąt.

Jednak Zieleniec to nie tylko stacja narciarska, ale i miejsce doskonałe do wypoczynku przez cały rok, szczególnie dla rodzin z najmłodszymi pociechami i świetna baza wypadowa w inne ciekawe miejsca Kotliny Kłodzkiej. Góry Orlickie i Bystrzyckie doskonale nadają się na całodzienne wędrówki, które nie będą z pewnością zbyt dużym wyzwaniem również dla najmłodszych.

Atrakcje, imprezy wydarzenia

Zieleniec Sport Arena to stacja tętniąca życiem przez cały sezon narciarski. Hucznie zwykle obchodzone jest samo uroczyste otwarcie sezonu, które zwykle ma miejsce na początku grudnia. W tym miejscu ważne są jedna dwa zastrzeżenia – wszystko zależy oczywiście od panującej w Zieleńcu aury. Jest i jednak dobra wiadomość – często niektóre wyciągi uruchamiane są nawet wcześniej. Ośrodek zawsze pełną gotowość sprzętową szykuje właśnie na drugą połowę listopada i jeśli tylko temperatura na stałe zagości poniżej zera, pełną parą uruchamiane są śnieżne armatki.

Każdego roku Zieleniec Sport Arena zaprasza do spędzenia w ośrodku Świąt Bożego Narodzenia oraz Sylwestra. Liczne atrakcje, imprezy towarzyszące, pasterka, koncerty kapel góralski, wspólne kolędowanie i biesiadowanie oraz oczywiście szusowanie do późnych godzin wieczornych (a w przypadku Sylwestra nawet nocnych) – to wszystko Zieleniec gwarantuje, zapewniając do tego oczywiście niezwykłą atmosferę, której naprawdę na próżno szukać w większości miejsc w Polsce. Dodajmy także, że coraz bardziej popularne staje się w Zieleńcu spędzanie również świąt Wielkanocnych, w trakcie których przeważnie panują tu jeszcze doskonałe warunki narciarskie.

Ale Zieleniec to także szereg zawodów, do udziału w których zapraszani są przedstawiciele wszystkich pokoleń niezależnie od stopnia zaawansowana jeśli chodzi o narciarskie czy snowboardowe umiejętności. Dziecięcy Puchar Orlicy – jedna z najważniejszych imprez narciarskich w regionie, Memoriał Bronisława Haczkiewicza w narciarstwie alpejskim czy Mistrzostwa Polski trenerów i instruktorów snowboardu to zawody, które już na stałe wpisały się w kalendarz najważniejszych imprez sportów zimowych w regionie.

Przewodnik po trasach narciarskich Zieleńca [POBIERZ]

zieleniec-historia-zima-o-zielencu-08
zieleniec-historia-zima-o-zielencu-07
zieleniec-historia-zima-o-zielencu-06
zieleniec-historia-zima-o-zielencu-04
zieleniec-historia-zima-o-zielencu-03
zieleniec-historia-zima-o-zielencu-02
zieleniec-historia-zima-o-zielencu-01
[contact-form-7 404 "Nie znaleziono"]

Znajdziesz nas tutaj: