facebook
ARTYKUŁ

Wieża widokowa na Orlicy

Bez wątpienia wieża widokowa na Orlicy (1084 m n.p.m.) jest jedną z nowych atrakcji turystycznych w regionie na którą wszyscy wyczekiwali. Obecnie wieża została oddana do użytku dlatego już dziś zachęcamy do jej odwiedzenia.

Konstrukcja wieży

Wysokość wieży zlokalizowanej ok 50m od szczytu Orlicy (1084 m n.p.m.) to aż 25,5m, natomiast wysokość platformy widokowej to 17,7m. Jest to głównie konstrukcja drewniana z kamienną podstawą do której budowy został wykorzystany rodzimy łupek.

Dolna, kamienna część wieży służy jako schronienie dla wędrowców. Zlokalizowane są tu ławy ze stołami, miejsca postojowe dla rowerów, a także osłonięte pomieszczenie, które pozwoli uchronić się przed wiatrem, deszczem czy śniegiem.

Wieża posiada trzy podesty spoczynkowe. Z ostatniej, głównej platformy widokowej rozpościera się przepiękny widok na Góry Orlickie, Bystrzyckie, Stołowe, Sowie, Bardzkie, Masyw Śnieżnika oraz wiele innych. Przy bardzo dobrych warunkach pogodowych, turyści mają szansę podziwiać Karkonosze, oraz oddaloną o ponad 60 kilometrów w linii prostej Śnieżkę.

Dojście i lokalizacja do wieży

Wieża widokowa na Orlicy usytuowana jest po polskiej stronie szczytu, ok. 50 metrów od właściwego wierzchołka góry, przy samym pasie granicznym. Do wieży można dostać istniejącymi już szlakami turystycznymi. Jednym, szlakiem zielonym od Kamienia Rübartscha znajdującego się w zachodniej części Zieleńca lub drugim, szlakiem czerwonym biegnącym częściowo po czeskiej stronie i przechodzącym przez szczyty Serlich (1027m n.p.m.) oraz (Zielony Garb 1026m n.p.m.). W tym drugim przypadku czerwonego szlaku można również skorzystać z jednej z dwóch kolei linowych (Gryglówka i Nartorama), które dostępne są dla ruchu turystycznego w okresie wiosenno – jesiennym.

Tuż przy miejscu gdzie zlokalizowana jest wieża znajdują się ruiny dawnego schroniska i drewnianej wieży wybudowanej przez Heinricha Rübartscha w XIX wieku.

Lokalizacja wieży sprawia, że jest ona dostępna dla każdego turysty, bez względu na jego stopień zaawansowania turystyki górskiej. Na szczyt można wjechać również rowerem, zarówno od strony polskiej jak i czeskiej. Warto dodać, że tuż obok wieży rozpoczyna się jedna z dusznickich pętli single tracków, którymi możemy zjechać aż do centrum Dusznik-Zdroju o czym więcej pisaliśmy TUTAJ. Zimą miłośnicy nart biegowych mogą dotrzeć tu trasami od Kamienia Rubartscha i dalej ruszyć w kierunku Masarykovej Chaty.

Rekomendowanym miejscem do pozostawienia auta jest Parking zlokalizowany przed Hotelem Zieleniec z którego dojście do szklaku zajmuje nie więcej niż 5 min.

Przydatne linki

[contact-form-7 404 "Nie znaleziono"]

Znajdziesz nas tutaj: