facebook

Odkryj Zieleniec

Kościół św. Anny

Najważniejszy obiekt zabytkowy w Zieleńcu

Wyjątkowy obiekt zabytkowy w Zieleńcu, którego historia sięga początków XX wieku. Choć pierwsza świątynia (drewniana) stanęła w ty miejscu w połowie wieku XVIII – był to najprawdopodobniej rok 1762.

Budowę kościółka w dzisiejszym kształcie zainicjował Augustyn Grund, notariusz arcybiskupstwa, późniejsz proboszcz zieleniecki proboszcz. Sama świątynia wzniesiona została w latach 1901-1902, a jej konsekracja odbyła się w roku 1904 (dokładnie 4 października).

Ciekawostką dotyczącą kościółka jest fakt, że swego czasu była to najwyżej położona świątynia w całych Prusach, dziś to wyróżnienie dotyczy jedynie obszaru sudeckiego. Niezwykłą historyczną i sakralną wartość posiada natomiast wyposażenie kościółka – ołtarze, obrazy, ambona, barokowe figurki, chrzcielnica oraz przede wszystkim jej pokrywa, której powstanie datowane jest na rok 1790.

Porządek mszy w tej wyjątkowej świątyni przedstawia się następująco: msze Święte w tygodniu od poniedziałku do piątku o godzinie 18:00, msza sobotnia będąca liturgią niedzielną o godzinie 18:00 oraz msza niedzielna o 12:00.

Więcej informacji na temat samego kościółka, a także odnośnie do możliwości noclegu dostępnych jest

na stronie internetowej Domu św. Anny w Zieleńcu.

[contact-form-7 404 "Nie znaleziono"]

Znajdziesz nas tutaj: