facebook

Zimowisko w Zieleńcu, czyli ferie pod Orlicą!

Dodano: 22.10.2021

Choć do zimowej przerwy w szkole pozostało jeszcze trochę czasu, absolutnie nie jest za wcześnie aby zastanowić się, gdzie wybrać się na ferie. Jak co roku gorąco polecamy pewne piękne miejsce pomiędzy pasmem Gór Orlickich i Bystrzyckich. Wierzymy, że w tym roku nic nie stanie nam już na przeszkodzie.

 Zimowe ferie w tym roku, jak to już zwykle bywa, podzielone są na cztery dwutygodniowe okresy, w trakcie których dzieci i młodzież z poszczególnych województw będą wypoczywać. Pierwszy rozpocznie się już 17 stycznia, natomiast ostatni – 14 lutego:

17 – 30 stycznia 2022 r.

Województwa: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie

24 stycznia – 6 lutego 2022 r. 

Województwa: podlaskie, warmińsko-mazurskie

31 stycznia – 13 lutego 2022 r.

Województwa: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie

14 – 27 lutego 2022 r.

Województwa: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie

Szczególnie dla mieszkańców województw z pierwszej tury przełom grudnia i stycznia zapowiada się wyjątkowo atrakcyjnie, bo przecież niewiele wcześniej wypada przerwa świąteczno-noworoczna, wolny jest także 6 stycznia.

No dobrze, skoro wiadomo już, jak wygląda kalendarz (nie chodzi o ścienny ani książkowy, a o układ dni w grudniu oraz na początku 2022 roku), możemy wybiec w przyszłość i wyobrazić sobie, jak takie zimowisko może w Zieleńcu wyglądać. Może łatwiej będzie Wam podjąć dezyję, że to najlepiej u nas spędzić te kilka czy kilkanaście dni.

Jak mogą wyglądać zimowe ferie w Zieleńcu?

Sobotni poranek. Za oknem lekki mróz, w miastach śniegu jak na lekarstwo. Ale z doniesie medialnych wiadomo, że w Sudetach biało i mroźno. Zresztą wystarczy rzucić okiem na stronę Zieleniec.pl, gdzie i na kamerkach oraz w prognozie pogody widać biało na białym, że jest biało.

Wyjazd. Dwie godziny z Wrocławia, trzy i pół z Poznania, pięć z Warszawy. Pięknie poprowadzona trasa z Wrocławia do Kłodzka i dalej w kierunku Kudowy w sobotni poranek nie jest zatłoczona. Warto jednak ruszyć wcześniej niż później.

Im bliżej gór, tym niższa temperatura. Szczyty Gór Bardzkich mijanych po drodze są już ośnieżone, co zwiastuje piękną zimę w samym Zieleńcu. Jeszcze tylko Kłodzko, Szczytna i tuż za zjazdem do centrum Dusznik-Zdroju w lewo odbija Autostrada Sudecka, która jest pięknie poprowadzoną jeszcze przed wojną górską drogą. Po około 8 kilometrach wita nas jeden z największych w Polsce ośrodków narciarskich.

Nudzić się tu nie będziecie!

Pierwsze chwile to oczywiście zakwaterowanie, szybki przegląd sprzętu bądź jego wypożyczenie w jednej z naszych wypożyczalni. Generalnie chciałoby się po podróży odpocząć, ale warunki na stokach aż miło, więc po obiedzie i krótkim odpoczynku trzeba jednak skosztować pierwszego w trakcie tych ferii szusowania. A smakuje ono naprawdę wybornie. W styczniu i lutym śniegu nigdy tu nie brakuje. Stoki są doskonale przygotowane, a w czasie ferii mnóstwo jest też imprez sportowych i wydarzeń poza stokami. Najważniejsza z nich to zdecydowanie zawody o Dziecięcy Puchar Orlicy – najważniejsza i najstarsza organizowana cyklicznie impreza dla dzieci i młodzieży. W trakcie ferii rozegrane zostaną trzy rundy:

  • 22 stycznia 2022 – II runda feryjna, zaliczana do klasyfikacji generalnej Pucharu;
  • 05 lutego 2022 – III runda feryjna, zaliczana do klasyfikacji generalnej Pucharu;
  • 26 lutego 2022 – IV runda feryjna, zaliczana do klasyfikacji generalnej Pucharu;

Warto już dziś powyższe daty zapisać w kalendarzu, dodając także dwie pozostałe rundy (świąteczną, 28 grudnia oraz finałową, 15 marca).

Weekend upłynął pod znakiem zakwaterowania, pierwszego szusowanka, poznawania okolicy. Ale w tygodni warto się nieco podszkolić, prawda? Zieleniec słynie z doskonałych szkół narciarskich, których działa tutaj kilka. Oczywiście na zajęcia polecamy zapisywać się dużo wcześniej.

Zajęcia najlepiej zaplanować przed południem, wtedy wiedza i nowe umiejętności są optymalnie przyswajane. Po obiedzie chwila przerwy, odpoczynku, koniecznie jednak trzeba wrócić na stok na nocne jazdy tak by podszkolić wcześniej nabyte umiejętności.

Perspektywa całkiem przyjemnego wieczoru

Większość stoków w Zieleńcu jest doskonale oświetlona. Ułożenie terenu i przestrzeń tworzą piękną arenę do jazdy na nartach, która może i powinna być już wtedy przede wszystkim relaksem. Stoki i koleje pracują do 21:00, więc warto korzystać z nich do samego końca.

To jednak nie ostatni punkt aktywnego dnia w Zieleńcu. Na zmęczonych jazdą narciarzy i snowboardzistów czekają atrakcje, które generalnie podzielić można na dwie kategorie: regenaracyjne i rozrywkowe.

Pierwsza grupa to oczywiście nasze strefy SPA, baseny, gabinety, w których pozwoli odpocząć przede wszystkim ciału. Pamiętajmy, że efektywny odpoczynek po całym dniu spędzonym na nartach jest niezwykle ważny i potrzebny. Później już możemy skorzystać ze strefy rozrywkowej – nasze bary i kluby przyjmują Gości do późnych godzin wieczornych. Tu jest warto zrezygnować z zarywania nocy – wszak następnego dnia warto rozpocząć dzień na tyle wcześnie, aby tuż po 9:00 znów pojawić się na stokach!

[contact-form-7 404 "Nie znaleziono"]

Znajdziesz nas tutaj: