facebook

Uroczystości Bożego Ciała

Dodano: 24.05.2021

Tegoroczne obchody święta Bożego Ciała będą nieco inne niż zawsze, głównie z uwagi na zmianę związaną lokalizacją. Klasztor Braci Mniejszych Franciszkanów w Zieleńcu wraz z Stowarzyszeniem Zieleniec i mieszkańcami Lasówki i Mostowic zapraszają na uroczystości do Kościoła Św. Antoniego w Lasówce. Tegoroczna zmiana lokalizacji nie pozostaje bez bez znaczenia – wszystko w ramach integracji społecznej miejscowości górskich zlokalizowanych w pasmach Gór Orlickich i Bystrzyckich.

Uroczystości Bożego Ciała rozpoczynają się 3 czerwca o godzinie 10:00 w kościele Św. Antoniego w Lasówce, który jest kościołem filialnym gdzie swoją posługę sprawują o. Patryk i br. Szczepan z klasztoru Braci Mniejszych Franciszkanów w Zieleńcu. Po uroczystej mszy Świętej wyruszy odświętna procesja która odbędzie wokół kościoła do ołtarzy przygotowanych przez mieszkańców Lasówki (2 ołtarze), Mostowic (1 ołtarz) oraz Zieleńca (1 ołtarz). Zarówno podczas mszy Świętej jak i procesji udział brać będą górale z Zieleńca, Lasówki i Mostowic oraz zespół góralski „Janicki” z Czarnego Boru znany Wam zapewne jako góralski zespół „Janicki”. Zespół na stałe wpisały się w celebrowanie ważnych uroczystości w Zieleńcu. Grywa u nas regularnie – między innymi podczas odpustu Św. Anny oraz w okresie świąt Bożego Narodzenia (opłacany przez Stowarzyszenie Zieleniec).

Podobnie jak w minionym roku tegoroczne obchody odbędą się w reżimie sanitarnym i będą uwzględniały wszystkie zalecenia i regulacje wyznaczone przez Główny Inspektorat Sanitarny oraz Ministerstwo Zdrowia obliczu COVID-19. Priorytetem jest bezpieczeństwo wszystkich uczestników mszy jak i procesji. Dlatego prosimy, już dziś, by wszyscy, którzy będą uczestniczyć w tym wydarzeniu pamiętali o zachowaniu zasad bezpieczeństwa, a przede wszystkim zasady związanej z odstępem min 2m pomiędzy uczestnikami. Prosimy również o osłonieniu twarzy w przypadku mszy Świętej.

Już dziś serdecznie zapraszamy również wszystkich mieszkańców i sympatyków naszych miejscowości do udziału w obchodach Bożego Ciała. Po procesji zapraszamy na świętowanie przy ołtarzach poczęstunkiem. Każdy, kto może, przyniesie coś na wspólne stoły i podzieli się z nami.

Sięgając do historii przypomnijmy, że uroczystość Bożego Ciała odbyła się po raz pierwszy w roku 1246 w Leodium (we francuskim Liège), w 1317 święto to ustanowione zostało dla całego Kościoła zachodniego, natomiast w roku 1320 zostało wprowadzone również na ziemiach polskich i tak aż do dziś ta wspaniała tradycja jest pielęgnowana przez kolejne pokolenia.

Obchody Bożego Ciała oraz fakt, że jest to dzień wolny od pracy oraz zajęć szkolnych przy odpowiednim zaplanowaniu wolnego piątku stwarzają możliwość zaplanowania nieco dłuższego weekendu – w tym przypadku są to aż cztery dni, które możemy przeznaczyć na wypoczynek np. właśnie w Zieleńcu. Przypominamy również, że nasza baza noclegowo – gastronomiczna wznowiła swoją działalność w wysokim reżimie sanitarnym już w maju. Więcej o bazie noclegowej, gastronomicznej oraz atrakcjach jakie czekają na wszystkich w Zieleńcu można przeczytać w osobnym artykule dostępnym pod tym linkiem.

Gwardian Klasztoru w Zieleńcu Ojciec Patryk

[contact-form-7 404 "Nie znaleziono"]

Znajdziesz nas tutaj: