facebook

Ząb bliski Zieleńcowi

Dodano: 28.05.2019

Znacie wieś Ząb na Podhalu? Część z Was z pewnością tak, choćby ze względu na postać wybitnego polskiego skoczka, Kamila Stocha, który właśnie stamtąd pochodzi. Jest ona niezwykle ważna i dla samego Zieleńca. Dlaczego?

W niedzielę, 19 maja do Zębu udała się delegacja z Dusznik-Zdroju i Zieleńca. Sytuacja nie była oczywiście przypadkowa, wszak Zieleniec i właśnie Ząb wiele mają ze sobą wspólnego. Ale o tym za chwilę.

Delegacja w składzie: Ksiądz Jan z kościoła Św. Anny w Zieleńcu, Burmistrz Miasta, Piotr Lewandowski, Adam Dziąsko oraz Janusz Markowski wraz z żoną Anną Markowską udali się na Podhale w tradycyjnych strojach na uroczystą mszę do znajdującego się w Zębie kościółka.

Najważniejszą pozycją wizyty tuż po mszy było oficjalnie wręczenie lokalnym władzom – sołtysowi Zębu oraz Pani Wójt Gminy Poronin – zaproszenia na uroczystości związane z obchodami 300-lecia Zieleńca, które odbywać się będą w tym roku. Zaproszenie zostało oczywiście przyjęte, a obecność władz Zębu potwierdzona.

Co łączy małopolski Ząb z dolnośląskim Zieleńcem? Oczywiście pierwszym wspólnym mianownikiem są góry. Przypomnijmy, że Ząb to najwyżej położona wieś w Polsce, Zieleniec – Duszniki Zdrój to najwyżej położony kurort w Polsce. Mało tego, w obu miejscowościach znajdują się kościółki pod wezwaniem św. Anny, natomiast w Dusznikach-Zdroju oraz Zębie szkoły im. Heleny Marusarzówny. Warto również wspomnieć że w przyszłym roku miejscowość Ząb obchodzi swoje 400lecie (1620-2020)

Zarówno Ząb jak i Zieleniec silnie związane są też ze sportem, przede wszystkim z narciarstwem, z obu tych miejsce podziwiać możemy piękne górskie panoramy. Mają one też istotne znaczenie dla kultywowania tradycji ziem i okolicy, do której należą, z czego zrodziła się idea wspólnego świętowania zielenieckiego jubileuszu.

Już dziś gorąco zapraszamy Was na uroczystości związane z 300-leciem Zieleńca, które odbywać się będą w wakacje. O wszystkich szczegółach niebawem poinformujemy na naszej stronie internetowej!

[contact-form-7 404 "Nie znaleziono"]

Znajdziesz nas tutaj: