facebook
ARTYKUŁ

Wakacje w Zieleńcu

Wstajesz rano. Za oknem słychać jedynie śpiew ptaków, względnie w trakcie nieco bardziej wietrznego dnia szum pochylających się na wietrze drzew. Żadnych krzyków, hałasu, śmieciarek, z rzadka przejeżdżający jedną drogą samochód, który pewnie jest tym, który dowozi dla Ciebie świeże i ciepłe bułki na śniadanie. Czy podoba Ci się ta perspektywa? A to dopiero początek dnia, jaki możesz w wakacje spędzić w Zieleńcu.

Czas to pojęcie względne, bo w tych stronach płynie on po prostu wolniej. Tutaj nic nie musisz, a wszystko możesz. Chcesz wstać o poranku i przed świtem być już na górskim szlaku albo na rowerze? Proszę bardzo. Ale jeśli nie chcesz, to absolutnie nie musisz. Może masz akurat ochotę na dłuższe wylegiwanie się w łóżku w towarzystwie dobrej książki i ciepłej kawy. Dzień latem jest na tyle długi, że jeszcze na wiele aktywności wystarczy Ci czasu.

Noclegi i gastronomia

Różnorodność zielenieckiej bazy noclegowej sprawia, że w zasadzie każdy znajdzie coś dla siebie. Po za hotelami znajdują się również liczne pensjonaty, obiekty SPA, kwatery, domki jak i schronisko zatem wybór bazy noclegowej jest niezwykle bogaty, a zróżnicowany standard, szeroki wachlarz cenowy oraz liczne udogodnienia dla gości zaspokoją wszystkie oczekiwania.

Warto podkreślić, że od 26 czerwca w związku z łagodzeniem obostrzeń w obiektach noclegowych zwiększa się limit obłożenia i dopuszczalne będzie obłożenie na poziomie 75%. zajętych pokoi. Limit ten nie dotyczy zorganizowanych grup dzieci i młodzieży poniżej 12 roku życia.

Co ważne jeszcze jesienią zeszłego roku Stowarzyszenie Zieleniec było inicjatorem szkolenia dla gestorów naszego ośrodka z zakresu “Bezpieczny Wypoczynek”. W trakcie szkolenia, które odbyło się w październiku, nasz personel został przeszkolony z zakresu zasad bezpieczeństwa COVID-19. Każdy obiekt, który uczestniczył w szkoleniu otrzymał certyfikat oraz działa zgodnie z zaleceniami GIS.

Przyjeżdżając do Zieleńca nie musimy się również martwić o posiłki. Nasze restauracje, bary jak i pozostałe punkty gastronomiczne działają w wysokim reżimie sanitarnym i pozostają otwarte dla turystów.

Rowerowa przygoda w Zieleńcu

Nie od dziś Zieleniec znany jest jako doskonała baza wypadowa dla wszystkich miłośników turystyki rowerowej zarówno tej górskiej jak i szosowej. Jego walory klimatyczne jak i te związane z ukształtowaniem terenu zostały już dawno docenione między innymi przez reprezentantów polski w tym Maję Włoszczowska, która to szlifowała tu swoją formę przed Olimpiadą w Pekinie w 2008 roku gdzie zdobyła srebrny medal .

Nowością sezonu letniego w Zieleńcu jest Family Bike Park Zieleniec zlokalizowany na stokach Gryglówki i Nartoramy. Obecnie w części Gryglówki dostępne są już dwie trasy o łącznej długości ok 3,7 km, a kolejne trasy w obrębie Nartoramy dostępne będą już w lipcu. Łącznie do dyspozycji będzie 9 km tras, wypożyczalnia rowerów jak i wykwalifikowani instruktorzy. Trasy obsługiwane są przez koleje linowe.

W Zieleńcu mamy dostępne również cztery trasy Singletrack (Orlicka, Sołtysia, Widokowa i Gajowa), które stanowią część większego systemu tras określanego mianem Singletrack Glacensis. Na terenie całej Ziemi Kłodzkiej w ramach znajduje się już 23 pętli o zróżnicowanym poziomie trudności. Łączna długość wszystkich pętli to 260 km co w praktyce pozwala na zwiedzanie tego wyjątkowego zakątka Polski z siedziska roweru. Wszystkie odcinki zostały zaprojektowane i przygotowane tak by każdy, niezależnie od formy czy wieku mógł bezpiecznie skorzystać z dostępnych tras.

Również miłośnicy tras szosowych jak i MTB nie będą zawiedzeni. W otoczeniu Zieleńca miłośnicy kolarstwa szosowego do dyspozycji mają setki kilometrów górskich, malowniczo położonych dróg asfaltowych dróg idealnie nadających się dla „szosówek”, a liczne trasy zlokalizowane w lasach Gór Orlickich i Bystrzyckich idealnie nadają się pod rowery MTB.

Wiele możliwości w jednym miejscu

Zieleniec i jego okolica jest istnym rajem, jeśli chodzi o górskie wycieczki i dłuższe eskapady. Traktując nasz ośrodek jako bazę wypadową, do wyboru mamy dziesiątki kilometrów szlaków w Góry Orlickie, Bystrzyckie czy Stołowe.

W okresie wiosenno – jesiennym można skorzystać również z jednej z dwóch kolei linowych które obsługują ruch turystyczny. Koleje Gryglówka i Nartorama w okresie wakacji czynne będą codziennie od 10:00 do 19:00.

W samym Zieleńcu jak i jego okolicy znajduje się wiele atrakcji turystycznych. Na miejscu mamy do dyspozycji jedno z największych w Polsce pól Disc Golfowych, Rancho Gryglówka, wieżę widokową na Orlicy (1084 m n.p.m.) oraz Torfowiska pod Zieleńcem.

Również położenie Zieleńca na mapie Ziemi Kłodzkiej umożliwia nam po krótkim dojeździe samochodem odwiedzenie najbardziej znanych atrakcji takich jak Błędne Skały, Szczeliniec Wielki, Jaskinia Niedźwiedzia, Twierdza Kłodzka i Srebrno Górska czy również liczne uzdrowiska.

Specyficzny mikroklimat

Niezależnie od tego jaką forę wypoczynku wybierzemy w Zieleńcu to każdy będzie mógł odczuć dobrodziejstwa zielenieckiego klimatu. Panuje tu unikalny w skali całego kraju mikroklimat porównywalny do alpejskiego. Specyficzny układ mas ciśnieniowych powietrza wpływa bezpośrednio na nasz organizm, który w takich warunkach produkuje dwukrotnie więcej czerwonych krwinek tak ważnych w dotlenieniu naszego organizmu. Lepsze dotlenienie organizmu przekłada się bezpośrednio na nasze samopoczucie oraz na wydajność organizmu podczas wysiłku fizycznego.

Nie bez znaczenia pozostaje fakt świeżego i czystego powietrza, którego mamy tu pod dostatkiem za sprawą położenia z dala od zgiełku miast i wiejącego pośród gór wiatru – fenu. Jakość zielenieckiego powietrza możecie cały czas sprawdzać na naszej stronie internetowej (pod tym linkiem) gdzie gromadzone są dane z czujnika Airly będącego elementem ogólnopolskiej sieci pomiarów jakości powietrza.

Czekamy na Was, do zobaczenia!

 

[contact-form-7 404 "Nie znaleziono"]

Znajdziesz nas tutaj: