facebook
ARTYKUŁ

Wakacje w Zieleńcu? Czemu nie

Lato zbliża się wielkimi krokami. Właściwie biorąc pod uwagę temperaturę i panującą za oknem aurę, lato już właściwie do nas zawitało. Czy myśleliście już o miejscu, w którym spędzicie tegoroczny urlop? Któryś z ciepłych krajów? Czy może piękne, polskie morze. A może jednak góry i równie piękny latem Zieleniec i jego okolica? 

Malediwy, Kuba, Maroko i tysiące innych kierunków. Wszędzie tam jest niewątpliwie pięknie. Wszędzie tam wypoczynek połączony z opcją zwiedzania tych fascynujących zakątków świata jest wyśmienitym pomysłem na spędzenie wakacji. Ale czy oddalone o setki, a nawet tysiące kilometrów miejsca muszą być zawsze jedynym słusznym kierunkiem? Ależ skąd. Mało tego, nie muszą nim być nawet najpopularniejsze miejscowości w Polsce.

Jest jeszcze wiele miejsc na mapie naszego pięknego kraju, które nie plasują się w rankingach najpopularniejszych kurortów, mając jednak do zaoferowania turystom równie wiele atrakcji co te, nie schodzące z pierwszych stron turystycznych magazynów i wakacyjnych portali.

Jednym z takich miejsc jest Zieleniec. Latem schowany u podnóży Gór Orlickich kurort, którego popularność rośnie wraz z pierwszymi w sezonie opadami śniegu. Ale kiedy na przełomie kwietnia i maja biały puch topnieje opuszczając zielenieckie stoki, ukazuje się przepiękną kraina pełna atrakcji, przepysznych widoków oraz mogącą pochwalić się unikalnym w skali całego regionu mikroklimatem.

Zieleniec jest miejscem idealnym do spędzenia urlopu wraz z całą rodziną. Otaczające kurort góry nie są bardzo wymagające, co oczywiście nie zwalnia nas z obowiązku odpowiedzialnego poruszania się po nich. Góry Orlickie, a przede wszystkim Bystrzyckie to dziesiątki kilometrów pięknych szlaków, z dziką w wielu miejscach przyrodą oraz ciągnącymi się aż po horyzont niesamowitymi widokami. Co ważne, tej perspektywy przeważnie nie mącą efekty działalności człowieka – brak tutaj rozległej infrastruktury czy psujących klimat wielkich budowli.

Na grań Gór Orlickich dostać się można nie tylko piechotą. Nie lada atrakcją, szczególnie dla młodszych gości Zieleńca, jest możliwość przejażdżki jedną z czynnych latem kolei – Gryglówka i Nartorama w okresie od lipca do początku września kursują codziennie od godziny 10:00 do 18:00, a w niektóre dni nawet do godziny 20:00. Szczegółowy rozkład jazdy zielenieckich kolei dostępny jest pod tym linkiem.

Baza noclegowa Zieleńca oferuje turystom kilkanaście pensjonatów, hoteli i kwater o zróżnicowanym standardzie. Każdy znajdzie zatem z pewnością dla siebie odpowiedni. Co ważne, większość z nich nastawiona jest na przyjmowanie rodzin z dziećmi, oferując dodatkowe atrakcje i specjalne oferty pobytu.

Warto skosztować też tutejszej kuchni, która jest smaczną mieszanką tradycyjnych potraw z krajów po obu stronach granicy wzbogacona o pyszne dania kuchni krajów alpejskich. 

Samych atrakcji Zieleńca i sąsiadujących z nim miast, miasteczek i wsi jest naprawdę bez liku. W samum kurorcie to przede wszystkim dzikie i niesamowite Torfowisko pod Zieleńcem, kilometry górskich szlaków, łowisko pstrąga, a dla bardziej wymagających – jedno z największych w Europie pól do disc golfa. Warto oczywiście zaglądnąć do pobliskich schronisk – Orlicy i Masarykovej Chaty, których historia sięga jeszcze czasów przedwojennych.

Nastawionym na dłuższe górskie eskapady turystom warto polecić wycieczki grzbietami czy to Gór Bystrzyckich czy Orlickich. Ten pierwszy doprowadzi nas do przełęczy Spalonej i uroczego schroniska Jagodna, natomiast ten drugi do łańcucha wojskowych umocnień i bunkrów, które Czesi wybudowali jeszcze przed wojną w obawie przed atakiem ze strony III Rzeszy.

Historia tych ziem jest zresztą osobnym rozdziałem, na który warto poświęcić nie jeden wieczór. Wiele w Górach Bystrzyckich jest miejsc, które kiedyś tęskniły życiem, dziś pozostawiając już jedynie niewielkie ślady obecności i działalności człowieka.

Ale Zieleniec to także doskonałe miejsce do aktywnego wypoczynku, w bliskim kontakcie z naturą. Rancho Grylówka oferuje konne przejażdżki górskimi grzbietami, co biorąc pod uwagę bujną przyrodę porównać można z podróżą prawdziwie baśniową krainą. Ale te same trasy wokół Zieleńca można przemierzać na górskim rowerze. Zróżnicowane ukształtowanie terenu daje możliwość zarówno bardziej stromych zjazdów i podjazdów, jak i spokojnych przejażdżek na przykład Sudecką Autostradą (która jednak i tak w wielu miejscach jest wymagająca).

Jest jeszcze jedna atrakcja, która zdecydowanie wyróżnia Zieleniec na mapie sudeckich kurortów. To specyficzny mikroklimat, powodujący zwiększoną produkcję czerwonych krwinek oraz wyjątkowo czyste powietrze. Kurort jest na tyle oddalony od większych miast, że nie dokuczają mu produkowane w aglomeracjach zanieczyszczenia i spaliny. Wszystko to daje możliwość prawdziwej regeneracji organizmu i efektywnego odpoczynku, co jak wiadomo w trakcie urlopu jest dziś najbardziej pożądaną rzeczą.

Do zobaczenia w Zieleńcu

[contact-form-7 404 "Nie znaleziono"]

Znajdziesz nas tutaj: