facebook
ARTYKUŁ

Jak się dobrze ubrać na #szusowanko? 

Zima to piękna, dla wielu z nas najważniejsza pora roku. Często jak na pierwszą gwiazdkę czekamy na pierwsze opady śniegu, żeby wypatrywać najpierw uruchomienia armatek, potem otwarcia sezonu narciarskiego. Aby mieć pełną przyjemność korzystania ze stoków, oprócz zadbania o fizyczną formę, koniecznie musimy być też dobrze ubrani. Pamiętajmy, szczególnie w górach zima lubi pokazać swoje bardziej wymagające oblicze. 

Teoretycznie wszystko wydaje się proste – ma być przede wszystkim ciepło. Ale w odniesieniu do uprawiania sportów zimowych jest jeszcze wiele dodatkowych aspektów, które należy wziąć pod uwagę. I nie chodzi oczywiście wyłącznie o kolorystykę czy wybór ubrania w zgodzie z panującą aktualnie na stokach modą.

Ciepło i komfort 

Mróz i wiatr, które w naszych stronach są częstym gośćmi, nakłada na nas obowiązek założenia ciepłej odzieży. Ale pamiętajmy, że musi być ona również wygodna, jeśli w planach mamy kilka godzin jazdy po np. zielenieckich stokach. Z drugiej strony pamiętać musimy również o tym, aby nie przesadzić z liczbą warstw, bo wcale nie jest powiedziane, że kurtka, polar i pod to jeszcze ciepły sweter ograniczą odpływ ciepła np. w trakcie jazdy kolejką.

Strój narciarski czy snowboardowy to nie tylko to kurtka, spodnie, kask i gogle. Dobór odpowiednich elementów powinniśmy rozpocząć koniecznie od termoaktywnej bielizny. Potocznie mówi się, że jest to bielizna oddychająca. Czyli taka, która utrzymuje ciepło, ogranicza pocenie się, dając jednocześnie komfort i poczucie wygody. Dziś technologie szycia i produkcji odzieży wzniosły się na wyżyny, ponieważ dostępne w ofercie wielu marek – na przykład 4F, Salomon czy Mountain Warehouse spełniają wszystkie najważniejsze funkcje – są lekkie, elastyczne, bezszwowe, przede wszystkim jednak zapełniają termoaktywną ochronę – pozwalają zachować ciepło produkowane przez nasz organizm, a dzięki „oddychaniu” ograniczają w dużym stopniu pocenie się poprzez odprowadzenie wilgoci.

Warstwa zewnętrzna 

Podobnie jest z pozostałymi częściami zimowej garderoby. Kurtka i spodnie również powinny spełniać określone warunki, czyli mieć optymalne parametry. To przede wszystkim odpowiednia izolacja, którą odzież powinna potrafić zapewnić przez cały dzień. Zarówno kurtka jak i spodnie powinny absolutnie być nieprzemakalne, czyli posiadać wodoodporną membranę. Kolejny parametrem, na który warto zwrócić uwagę jest tzw. oddychalność mierzona parametrami RET (współczynnik oporu parowania) i MVTR (przepuszczalność pary wodnej) wyrażona w g/m²/24 godz. Zgodnie z zaleceniami firmy Salomon, czołowego producenta odzieży i sprzętu narciarskiego, zakres parametrów przedstawia się następująco:

  • RET poniżej 6 / MVTR powyżej 30 000 – bardzo dobra oddychalność
  • RET w zakresie 6–12 / MVTR w zakresie 20 000–30 000 – dobra oddychalność
  • RET powyżej 15 / MVTR poniżej 10 000 – słaba oddychalność

Kolejnymi, bardzo przydatnymi funkcjami szczególnie kurtki są kaptur, kieszenie czy pas śniegowy. Osoby, który planują wyprawy na narty w Tatry czy Alpy koniecznie powinny wziąć pod uwagę zakup kurtki posiadającej czujnik Recco, który jest systemem pozwalającym zlokalizowanie osoby przysypanej przez lawinę.

Dodatkowe, również ważne elementy 

Przy wyborze ubioru warto poświęcić też trochę uwagi na dobór odpowiednich rękawiczek. Tutaj znów wziąć pod uwagę należy kilka czynników. Po pierwsze, jak wszystkie elementy narciarskiej garderoby, muszą być wygodne i elastyczne. Powinniśmy mieć możliwość łatwego ich ściągania, ale też powinny być elastyczne, aby można było bez problemu włożyć ich końcówki pod rękawy kurtki. Po drugie, muszą być oczywiście nieprzemakalne i rzecz jasna ciepłe, ponieważ ręce są również bardzo narażone na niskie wartości temperatury.

Osobną kwestią jest oczywiście panująca na stokach moda i trendy. Oczywistym jest, że na stoku trzeba też dobrze wyglądać! Mimo wszystko jednak lepiej na początku skupić się na technicznych parametrach odzieży, dopiero potem uwzględniając kwestie estetyczne. Choć z drugiej strony dostępne w większości sklepów elementy narciarskiej garderoby uwzględniają wszystkie wymagania modowej współczesności.

Wszystkie elementy zimowej garderoby dostępne są w sklepach zlokalizowanych we Wrocław Fashion Outlet – jedynym centrum outletowym na Dolnym Śląsku. Wśród ponad 100 marek znaleźć można także salony outdoorowe: 4F, Alpine Pro, Mountain Warehouse, Quiksilver czy Salomon. Warto dodać, że do 15 stycznia 2022 roku trwa tam specjalna promocja, dzięki której za zakupy na kwotę minimum 700 zł można odebrać 7-godzinny karnet do Zieleniec Sport Arena w punkcie informacyjnym centrum!

[contact-form-7 404 "Nie znaleziono"]

Znajdziesz nas tutaj: