facebook

XI Maraton MTB, czyli Otwarte Mistrzostwa Dolnego Śląska w kolarstwie górskim

Dodano: 23.07.2018

Już niebawem czeka nas kolejna odsłona niezwykłej imprezy, jaką jest Maraton MTB im. Artura Filipiaka „Fisha”. 29 lipca na starcie wymagającego wyścigu na dwóch trasach stanie z pewnością kilkuset zawodników. Wrażeń, emocji i sportowej walki, jak to zwykle bywa, na pewno nie zabraknie. 

Historia imprezy sięga roku 2008, kiedy to po raz pierwszy pasjonaci kolarstwa oraz przyjaciele i rodzina w hołdzie zmarłemu rok wcześniej Arturowi Filipiakowi, postanowili zorganizować górski maraton rowerowy, którego trasa biegnie w rodzinnej okolicy Artura. Nie jest tajemnicą, że Zieleniec i pobliskie góry są do takich wyścigów idealną areną. Ideę wydarzenia od samego początku wspierało mnóstwo osób, żeby wspomnieć o dwóch: Ryszard Szurkowski, legenda polskiego kolarstwa, zgodził się zostać patronem honorowym imprezy i otwierał pierwszy start, natomiast znany muzyk, Lech Janerka, wręczał nagrody.

Tegoroczna edycja wyścigu toczyć się będzie na dwóch trasach. Wszystko po to, aby w wydarzeniu wziąć mogła udział możliwe największa liczba uczestników, w tym również przedstawiciele młodszego pokolenia. Kolarstwo górskie jest znakomitym pomysłem aktywnego spędzania wolnego czasu od najmłodszych lat. A jeśli dzieje się to jeszcze w pięknej scenerii, tym bardziej korzystać trzeba z każdej nadarzającej się możliwości. 

(fot. Elżbieta Cirocka)

Trasa Mini liczyć będzie w tym roku 30 kilometrów długości oraz 500 metrów przewyższenia. Trudności na niej będą niewielkie, dzięki czemu na tym dystansie startować mogą zarówno 8, jak i 80-latkowie. I trzeba uczciwie powiedzieć, że na pewno będą. 

O wiele większym wyzwaniem będzie oczywiście trasa mega. W tym przypadku to już 47 kilometrów długości i 1300 przewyższenia. Będzie ona biegła zboczami i podjazdami Gór Bystrzyckich i Orlickich, kolarze dwukrotnie wspinać się będą na szczyt Orlicy (1084m). Ponieważ Maraton MTB został wpisany do oficjalnego kalendarza Dolnośląskiego Związku Kolarskiego, na tym odcinku wspinaczki na Orlicę mają szansę sprawdzić się także zawodnicy w z licencją, którzy chcą powalczyć o tytuł Mistrza/Mistrzyni Dolnego Śląska w Maratonie MTB. 

Zawody rozgrywane będą w wielu kategoriach wiekowych, które szczegółowo rozpisane zostały w regulaminie. Warto jednak wspomnieć, że po raz pierwszy określone zostały grupy wiekowe dla najmłodszych i będą to:  M00, K00 (do 12 lat), M0, K0 (13-15 lat). 

Po wszystkie pozostałe ważne dla uczestników informacje zapraszamy również do regulaminu zawodów, który dostępny jest do przeczytania pod tym linkiem. 

maraton-mtb-fish-2018-zieleniec-3
maraton-mtb-fish-2018-zieleniec-4
maraton-mtb-fish-2018-zieleniec

(fot. Elżbieta Cirocka)

Przypominamy także, że Maraton MTB jest drugą kolarską imprezą, która odbędzie się w trakcie tego weekendu w Zieleńcu. Dzień wcześniej na trasę Megamaratonu wyruszą kolarze szosowi. 

Cały weekend stać będzie zatem pod znakiem różnych odmian kolarstwa, dla których wspólnym mianownikiem będą malownicze tereny wokół Zieleńca i Dusznik-Zdroju. Warto przy tej okazji zaplanować oczywiście dłuższy w Zieleńcu pobyt – przyjechać wcześniej, aby dobrze się do sportowych zawodów przygotować. Wciąż dostępne są jeszcze wolne miejsca noclegowe, choć biorąc pod uwagę, że mamy właśnie środek wakacji, ich liczba dość dynamicznie się kurczy. 

Relacja video z zeszłego roku: 

[contact-form-7 404 "Nie znaleziono"]

Znajdziesz nas tutaj: