facebook

Wiosna w Zieleńcu!

Dodano: 19.04.2022

Tegoroczna zima była wyjątkowa – znakomite warunki i bardzo stabilna aura pogodowa. Za nami wspaniały czas, pełen emocji, wyzwań i niezwykłych kadrów. Moglibyśmy powiedzieć, że wszystko co dobre, szybko się kończy. Wcale jednak nie musi, bo sezon na Zieleniec trwa cały rok!

Choć trudno nam odłożyć narty czy deski na bok, czas zamienić grube kurtki i rękawice na bluzy oraz wygodne buty. Wiosna za oknami to nowe możliwości i pomysły na aktywny weekend czy relaksującą przerwę od zakręconego tygodnia w pracy lub szkole. Odkryj Ziemię Kłodzką w innej odsłonie – z pewnością nie ma w niej miejsca na nudę. Sport, rekreacja i dawka kultury – każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Regeneruj się i pokonuj swoje słabości w malowniczym otoczeniu

Okolice Zieleńca stwarzają wspaniałe warunki do osiągania sportowych celów nie tylko podczas zimy. Zróżnicowany teren i malownicza okolica obfitują w ciekawe trasy rowerowe i spacerowe na wielu poziomach trudności. Szeroki wybór szlaków pozwala także na dostosowanie ich do własnych umiejętności, a także umożliwia spokojne wędrówki z dziećmi. Nie brakuje tu również bardziej ekstremalnych propozycji, pełnych wzniesień i stromych zjazdów. W samym Zieleńcu znajduje się Family Bike Park Zieleniec oraz trasy Singletrack Glacensis. To aż 260 km tras, na które składa się ponad 20 pętli

Wiosna to także idealna okazja na wypróbowanie nowych aktywności. Zaledwie 20 minut od Zieleńca swoich sił można spróbować we wspinaczce górskiej. Szczytnik i Orle Skały to prawdziwy raj dla wspinaczy. Co ważne drogi o różnym poziomie trudności, w większości posiadają kompletną stałą asekurację. Uwagę przyciągają także nietuzinkowe nazwy ścianek, a wśród nich Lelum Polelum, Płetwa czy Tsunami.

Zieleniec – coś dla ciała i ducha

Dzień rozpoczęty na szlaku, to zawsze świetny pomysł. Tym bardziej, że jest w czym wybierać –  Góry Orlickie, Góry Bystrzyckie czy unikatowe na skalę europejską Góry Stołowe, a to wszystko zaledwie kilkanaście kilometrów z Zieleńca.

Trucht, bieg czy spokojny spacer, wybierz to co najbardziej Ci odpowiada i ciesz się pięknymi widokami na każdym etapie wędrówki. Ciekawym sposobem na eksplorowanie okolicy są także wyprawy konne organizowane przez Rancho Gryglówka. Ciekawe doświadczenie, grzbiety Gór Orlickich, zachód słońca i czy trzeba czegoś więcej?

Malowniczych krajobrazów w okolicach Zieleńca nie brakuje, podobnie jak wydarzeń kulturalnych czy niezwykłej architektury. Ziemia Kłodzka skrywa wiele tajemnic i urokliwych zakątków, które warto odkrywać bez pośpiechu. Liczne pałace, dawne twierdze i wieże widokowe pozwalają bliżej poznać bogatą historię regionu.

Na szczególną uwagę zasługuje Zamek Leśna Skała w Szczytnej czy Pałac w Gorzanowie, w których regularnie organizowane są wernisaże oraz koncerty, a w planach jest ponowne uruchomienie dworskiego teatru.

Po intensywnych dniach spędzonych na szlakach czy zwiedzaniu regionu warto postawić na regenerację w zielenieckiej bazie noclegowej. W Zieleńcu skorzystacie z szerokiej oferty masażów i zabiegów SPA czy basenu. Poznawanie regionu nie może się udać bez zasmakowania lokalnej kuchni!

Klimat na relaks

Cisza, spokój i zapierające dech widoki to nie wszystko. Nie zapominajmy o najważniejszym! Zieleniec i jego okolice mogą pochwalić się unikatowym mikroklimatem, który często przyrównuje się do alpejskiego. A to wszystko za sprawą specyficznego układu ciśnieniowego mas powietrza, który przyczynia się do zwiększonej produkcji czerwonych krwinek. Kuracyjne właściwości okolic Zieleńca są doceniane już od XIX wieku,a miejscowość była odwiedzana m.in. przez Fryderyk Chopina, cesarza Józefa II czy późniejszego prezydenta USA – Johna Quincy Adamsa.

Czyste, górskie powietrze, a także liczne źródła wód leczniczych sprawiają, że okolica znana jest z własności uzdrowiskowych. A nawet kilkudniowy pobyt zalecany dzieciom i młodzieży ma wpływa na poprawę stanu zdrowia. Przebywanie w takim otoczeniu zapewnia dotlenienie organizmu, co wpływa na lepszy sen, poprawę samopoczucia czy zwiększenie odporności.

Poza świetnym wpływem na zdrowie, jedyny w Polsce mikroklimat przekłada się także, na świetne warunki i trwający blisko 150 dni sezon narciarski!

Wypoczynek nie tylko w wakacje

Szczególnie ostatnie dwa lata pokazały nam jak ważny jest kontakt z naturą. Niekiedy wystarczy kilkadziesiąt minut w otoczeniu zieleni, by nabrać dystansu i zregenerować organizm. Ważne, żeby zadbać o regularny wypoczynek i wybierać ulubione formy aktywności, które sprawiają nam najwięcej przyjemności.

Wyjazd w góry nie musi ograniczać się jedynie do wakacji czy długich weekendów. Zieleniec to doskonały pomysł na spontaniczny wypad w ciągu tygodnia. To także świetna opcja dla pracujących zdalnie, którzy mogą zorganizować sobie tymczasowe biuro z widokiem na Góry Orlickie, a po wykonanych zadaniach korzystać z uroków okolicy. Możliwości jest wiele, wystarczy spakować plecak, założyć wygodne buty i pozwolić sobie na chwilę oderwania od miejskiego zgiełku.

[contact-form-7 404 "Nie znaleziono"]

Znajdziesz nas tutaj: