facebook

Wielkanocne Święta w Zieleńcu

Dodano: 15.04.2019

Wielkanocne święta w Zieleńcu

Tegoroczne święta wielkanocne wypadają wyjątkowo późno – zwykle pod koniec kwietnia szykujemy się przecież do majówki. Takie a nie inne ułożenie tegorocznego kalendarza ma jednak szereg zalet, które sprawiają, że warto ten czas spędzić właśnie w Zieleńcu i okolicy. 

Bardziej spragnieni wypoczynku i potrafiący kreatywnie zarządzać posiadanymi dniami urlopowymi z pewnością dadzą radę połączyć urlop świąteczny z … majówką. Wystarczy wziąć 7 dni wolnego i długi weekend robi się… 16-dniowy.

My jednak aż do takiego naciągania kalendarza bardzo przekonywać Was nie będziemy. Co przecież stoi na przeszkodzie, aby do Zieleńca przyjechać najpierw na święta, a potem wpaść do nas tydzień później jeszcze na majówkę? Mamy kilka dobrych argumentów przemawiających za takim rozwiązaniem.

Wiosna!

Zieleniec ma to do siebie, że bardzo szybko jedna pora roku przechodzi tu w kolejną. Jeszcze przed chwilą nasze stoki pełne były przecież narciarzy. Dziś, niemal w mgnieniu oka, do naszej stacji wdarła się z impetem wiosna, budząc mocną kawą i pięknym słońcem do życia przyrodę.

Mimo że ośrodek położony jest dość wysoko, przez co zjawiska atmosferyczne bywają tu intensywne (opady, zachmurzenie), nie brakuje u nas pięknych, słonecznych dni. Sporo było ich u progu narciarskiego sezonu, coraz więcej jest i teraz.
Taka aura stwarza idealne warunki do wypoczynku, szczególnie po okresie długiej i często męczącej na nizinach i w miastach zimy.

Rodzinna atmosfera

Wielkanocne święta to pierwszy akcent i w praktyce długi weekend otwierający wiosenno-letni sezon w Zieleńcu. A będzie ich przez kolejne miesiące całe mnóstwo. Wciąż mamy jeszcze wolne w hotelach i pensjonatach miejsca, dlatego też jeśli nawet spontanicznie postanowicie jednak na święta wyjechać, radzimy obrać kierunek w naszą stronę.

Wielkanoc w Zieleńcu to przede wszystkim rodzinna atmosfera, przepyszna i tradycyjna kuchnia, świąteczne uroczystości w naszym zabytkowym kościółku oraz oczywiście aktywny wypoczynek na łonie budzącej się do życia przyrody.

Uroczystości w Kościółku św. Anny

Wszystkich obchodzących święta w tradycji katolickiej gorąco zachęcamy do uczestniczenia w odbywających się w naszym kościółku uroczystościach Wielkiego Tygodnia oraz świąt Wielkiej Nocy. Ich plan przedstawia się następująco:

  • Wielki czwartek – 18:00 Msza wieczerzy Pańskiej
  • Wielki piątek – 17:30 Droga krzyżowa / 18:00 Liturgia męki Pańskiej
  • Wielka sobota – 12:00 i 15:00 święcenie pokarmów wielkanocnych / 21:00 Liturgia wigili paschalnej zakończona procesją rezurekcyjną
  • niedziela zmartwychwstania Pańskiego – msza godz. 12:00
  • poniedziałek – msza godz. 12:00

Wielkanocne śniadania w hotelach i pensjonatach

Większość zlokalizowanych w Zieleńcu hoteli i pensjonatów zaprasza swoich gości oczywiście na wielkanocne śniadanie, w trakcie którego serwowane będą wszystkie tradycyjnego dla tego wyjątkowego dnia potrawy.

W niektórych przypadkach możliwe jest też indywidualne przygotowanie takiej uroczystości (np. dedykowany całej rodzinie stolik), jednak w tej sprawie należy się już skontaktować i ustalić wszystko z wybranym przez siebie na wypoczynek hotelem.

Góry, przyroda i mikroklimat

Niezależnie od tego czy świąteczny pobyt trwać będzie dwa, pięć czy siedem dni, planując pobyt w Zieleńcu warto na każdy dzień założyć aktywność na świeżym powietrzu. A jest w czy wybierać.

Wydaje się, że punktem obowiązkowym jest zielenieckie Torfowisko – miejsce absolutnie wyjątkowe w skali całego regionu – bujna przyroda, cisza, przerywana jedynie odgłosem śpiewających ptaków i niezwykła atmosfera, która wyjątkowych barw i urody nabiera właśnie wiosną.

Dla nieco bardziej aktywnych dobrym pomysłem będzie zdobycie najwyższego wzniesienia masywu okolicy – Orlicy (1084 m) i potem przejście grzbietem np. do Masarykovej Chaty – leżącego po czeskiej stronie schroniska.

Jeśli jednak planujecie pobyt już nieco dłuższy, warto Zieleniec potraktować jako miejsce wypadowe do zwiedzania już nieco dalej położonych atrakcji (dalej, to znaczy w odległości, którą już warto pokonać samochodem).

Jeśli jednak planujecie pobyt już nieco dłuższy, warto Zieleniec potraktować jako miejsce wypadowe do zwiedzania już nieco dalej położonych atrakcji (dalej, to znaczy w odległości, którą już warto pokonać samochodem). W tym przypadku lista jest już naprawdę długa, a proponowane wycieczki i atrakcje opisane zostały w poniższych artykułach:

[contact-form-7 404 "Nie znaleziono"]

Znajdziesz nas tutaj: