facebook

Wakacyjny wypoczynek w Zieleńcu

Dodano: 14.06.2023

Wyjątkowe położenie Zieleńca na mapie Ziemi Kłodzkiej sprawia, że nasza górska osada to doskonała baza wypadowa dla wszystkich odkrywców tego wyjątkowego regionu Polski. Również w samym Zieleńcu nie sposób o nudę niezależnie od pory roku.

Położenie

Zieleniec swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim wyjątkowemu położeniu. Wpisana pomiędzy szczyty gór Orlickich i Bystrzyckich i leżąca na wysokości blisko 1000 metrów jest jednym z piękniejszych tego typu miejsc w Polsce. Bez wątpienia dodatkową atrakcją są piękne widoki, które dostarczają niezapomnianych wrażeń o każdej porze roku.

Doskonała lokalizacja w sercu Ziemi Kłodzkiej sprawia, że w bardzo krótkim czasie możemy dotrzeć to znanych (również tych mniej) atrakcji zlokalizowanych w tym wyjątkowym rejonie Polski. Góry Stołowe, Błędne Skały, Jaskinia Niedźwiedzia, Uzdrowiska Ziemi Kłodzkiej czy twierdza Kłodzka lub Srebrno Górska – proszę bardzo. Wystarczy tylko ok 30-40 minut podróży samochodem, aby tam dotrzeć i odkrywać ich piękno.

Dojazd

Zieleniec, będący częścią dolnośląskiego kurortu Dusznik-Zdroju, oddalony jest niecałe dwie godziny drogi samochodem od Wrocławia. Jadąc z innych miejsc Polski, najlepiej kierować się na Kłodzko bądź Kudowę Zdrój. Z Wrocławia prawie do samego Zieleńca prowadzi międzynarodowa droga nr E67 (Wrocław – Kudowa Zdrój) oraz krajowa droga nr 8. Tuż za Dusznikami (ok. 3-4 km) należy skręcić w lewo (bardzo dobrze oznaczony skręt na Zieleniec Sport Arena), skąd już po 8 kilometrach dojedziemy już bezpośrednio.

Istnieje także alternatywna trasa z Dusznik-Zdroju do Zieleńca. Prowadzi ona ulicą Wojska Polskiego wzdłuż potoku Bystrzycy Dusznickiej aż do połączenia z drogą nr 389, gdzie jadąc do Zieleńca należy skręcić w prawo.

Mikroklimat

Jednym z najważniejszych atutów i czynnikiem wyróżniającym Zieleniec jest specyficzny, zbliżony do alpejskiego mikroklimat. Jego wyjątkowość związana jest z unikalnym w skali regionu układem ciśnieniowym mas powietrza, dzięki któremu ludzki organizm produkuje zwiększoną liczbę czerwonych krwinek. A to poprawia nasze samopoczucie, pozwala szybciej się regenerować i efektywniej odpoczywać.

Noclegi i gastronomia

Nasza bogata oraz zróżnicowana oferta noclegowa hoteli i pensjonatów, zaspokoi wszystkie oczekiwania. Zróżnicowany standard, szeroki wachlarz cenowy, liczne udogodnienia dla gości oraz wyjątkowa kuchnia sprawią, że pobyt w Zieleńcu będzie kwintesencją przyjemności, relaksu i odpoczynku na świeżym powietrzu.

Rowerowy Zieleniec

Zieleniec od lat znany jest jako doskonała lokalizacja na wypady dla miłośników turystyki rowerowej. Po za znanymi na całej Ziemi Kłodzkiej trasami Singletrack Glacensis, od trzech sezonów w Zieleńcu dostępny jest również Bike Park. Zlokalizowany na stokach Gryglówki i Nartoramy umożliwia korzystanie z 6 tras o zróżnicowanym poziomie trudności o łącznej długości 10km. Wszystkie trasy rasy zostały zaprojektowane tak by każdy w zależności od wieku czy umiejętności mógł z nich korzystać bezpiecznie.

Trasy dostępne są w godzinach pracy kolei linowych Gryglówka i Nartorama, które wywożą rowerzystów na górę. Bezpośrednio przy kolejach dostępne są wypożyczalnie rowerów, serwis rowerowy oraz bary z przekąskami.

Wieża widokowa

Kolejnym niezwykle popularnym i chętnie odwiedzanym punktem w Zieleńcu jest wieża widokowa na Orlicy (1084m n.p.m.). Do wieży można dostać istniejącymi już szlakami turystycznymi. Jednym, szlakiem zielonym od Kamienia Rübartscha znajdującego się w zachodniej części Zieleńca lub drugim, szlakiem czerwonym biegnącym częściowo po czeskiej stronie i przechodzącym przez szczyty Serlich (1027m n.p.m.) oraz (Zielony Garb 1026m n.p.m.). Można tam dojechać również rowerami korzystając z tras Singletrack Glacensis.

Disc Golf

Na stokach w Zieleńcu zlokalizowane jest również pole Disc Golf. Gra ta bazuje na zasadach klasycznego golfa, z tą różnicą, że zamiast piłką do dołka trafić należy dyskiem do specjalnego kosza. Zadaniem graczy jest przejście całego pola, wykonując jak najmniejszą liczbę rzutów. Obiekt w Zieleńcu to 9-dołkowe pole wyposażone w specjalne maty rozbiegowe ze sztucznej trawy i certyfikowane kosze używane podczas największych turniejów na świecie. Długości dołków wahają się od 50 do 150 metrów czyniąc pole dostępnym dla osób w każdym wieku, niezależnie od sportowych predyspozycji.

Torfowisko pod Zieleńcem

Zaledwie 30 minut spaceru od „centrum” Zieleńca znajduje się Torfowisko pod Zieleńcem. Prowadzi do niego zielony, łatwy szlak. Planując nawet krótszy pobyt w okolicy, koniecznie wziąć pod uwagę trzeba wziąć odwiedzenie tego niezwykłego miejsca.

Nie ma większego znaczenia pora roku – pięknie jest tu zarówno wczesną wiosną, kiedy to niezwykle bujna przyroda budzi się do życia, ale też latem, jak i oczywiście jesienią. W każdym czasie paleta kolorów rozbudza wyobraźnie i kształtuje zapadający w pamięć pejzaż.

Torfowisko położone jest na zachodnim zboczu Bieśca, w samym sersu tajemniczych Gór Bystrzyckich. Głębokość, lub jak powinniśmy powiedzieć miążość torfu, sięga tutaj 8 metrów. Torfowisko powstało dzięki specyficznemu podłożu – nieprzepuszczalnym skałom. Margle i piaskowce osadzone na gnejsach, dzięki poziomemu ukształtowaniu terenu powodują, że jest to miejsce praktycznie bezodpływowe.

 

 

[contact-form-7 404 "Nie znaleziono"]

Znajdziesz nas tutaj: