facebook

Wakacje w Zieleńcu? 5 razy tak! 

Dodano: 10.06.2024

Koniec roku szkolnego za pasem. Zapewne wielu z Was już dawno rozpoczęło planowanie tegorocznych wakacji – rozpoczął się stres o miejsca, ceny, pogodę. I choć nie jesteśmy w stanie konkurować z nadmorskimi kurortami na Lazurowym Wybrzeżu czy pięknymi Dolomitami, podpowiadamy, że to właśnie Zieleniec może być o ile nie alternatywą, to bardzo ciekawą opcją i dobrym pomysłem na aktywny i efektywny wypoczynek. 

Często zdarza się, że pod presją czasu (i nie tylko) zapędzamy się w poszukiwaniu rozwiązań w coraz odleglejsze obszary i bardziej skomplikowane zależności. To zrozumiałe, bo jeśli planujemy wypoczynek z rodziną, chcemy dla niej jak najlepiej – żeby było pięknie, aktywnie i bogato w atrakcje. Nie zawsze jednak udaje znaleźć się najlepsze dla wszystkich rozwiązanie, które niekiedy znajduje się o wiele bliżej, niż mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać.

Nie jest tajemnicą, że takim właśnie rozwiązaniem może być Zieleniec i jego okolica. Oczywiście, że nie mamy dostępu do morza, a i o skalne, rozciągające się kilometrami panoramy raczej pod Orlicą trudno. Jednak lista argumentów, które warto przy wyborze wakacyjnego wypoczynku wziąć pod uwagę jest długa. Skupmy się zatem na pięciu najważniejszych.

Rodzinny wypoczynek   

Zieleniec jest miejscem wręcz dla rodziny stworzonym. Praktycznie każda tutejsza atrakcja przeznaczona jest również, a może nawet przede wszystkim, dla najmłodszych. Łagodne, pięknie poprowadzone szlaki z wieloma wieżami widokowymi po drodze. Rowerowy Family Bike Park z trasami również dla najmłodszych. Czynne również latem koleje linowe, do tego hotele i pensjonaty z salami zabaw i zajęciami dla najmłodszych, a także niektóre z basenami. Taka baza atrakcji zapewni najmłodszym najlepszą formę wypoczynku z dala od telefonów i wszechobecnej elektroniki.

Aktywność  

Duszniki-Zdrój i Zieleniec kojarzone są przede wszystkim ze sportami zimowymi. Ale wystarczy przyjechać tu raz poza zimowym sezonem, aby przekonać się, że liczba opcji wiosną, latem czy jesienią jest nie mniej atrakcyjna.

Dziesiątki kilometrów zjawiskowych szlaków wiodących trasami Gór Bystrzyckich i Orlickich również po czeskiej stronie zadowolą wszystkich, którzy i trochę lubią i bardzo kochają góry. Po dniach pieszych wędrówek warto urozmaicić sobie pobyt przejażdżką na rowerze. Również w tym przypadku opcji jest wiele – od typowego kolarstwa szosowego, które w okolicy ze względu na podjazdy jest bardzo wymagające, przez pięć tras w Family Bike Parku, aż pod ciągnące się kilometrami trasy Singletrack Glacensis.

W ostatnich latach coraz bardziej popularną dyscypliną uprawianą w naszej okolicy są biegi górskie. Podobnie jak w przypadku turystyki pieszej czy rowerów Góry Bystrzyckie i Orlickie stwarzają do tego doskonałe możliwości – od krótkich i intensywnych podbiegów, pod wielokilometrowe wypady na Jagodną – każdy znajdzie coś dla siebie, o ile chce sprawdzić się w górskich biegach.

Zdrowie 

Choć jest to wciąż rzecz szerzej nieznana, Zieleniec ma w sobie coś, czego pozazdrościć mogą mu wszystkie inne kurorty i atrakcyjne turystycznie miejsca w Polsce. Jest nim mikroklimat, oznaczający jednak coś znacznie więcej niż po prostu fajne miejsce z dobrą atmosferą.

Unikalne wartości tutejszego klimatu wynikają ze specyficznego układu mas ciśnieniowych powietrza, co w dużej mierze zawdzięczamy też ukształtowaniu terenu. Te dwa czynniki zestawione razem tworzą właśnie w Zieleńcu wspomniany wcześniej mikroklimat, co w praktyce oznacza ciśnienie porównywalne z poziomem nawet 3000 metrów w Alpach.

Cóż to oznacza dla naszego zdrowia? Ano tyle, że organizm funkcjonujący w takich warunkach produkuje znacznie więcej czerwonych krwinek, które odpowiadają za transfer tlenu. Dzięki temu organizm szybciej się regeneruje, lepiej odpoczywa i efektywnie relaksuje.

Już tydzień spędzony w Zieleńcu daje organizmowi potężny zastrzyk zdrowa, regeneracji i wypoczynku. Dodajmy przy tym ważną rzecz – jest on tu dostępny bez ograniczeń!

Turystyka historyczna 

Dolny Śląsk i Ziemia Kłodzka to wielotomowa księga historii – niezwykłych, tajemniczych, ale też często tragicznych. Zieleniec z kolei, który sam może przecież pochwalić się ciekawą historią, jest znakomitą bazą wypadową do zwiedzania i poznawania całej okolicy. Niewiele czasu trzeba spędzić w samochodzie (lub na rowerze), aby odwiedzić Kudowę-Zdrój, Duszniki-Zdrój czy Kłodzko, a to tylko najbardziej popularne cele. Tych mniejszych, często zapomnianych, jak np. ruiny Zamku Szczerba, jest na Ziemi Kłodzkiej bez liku. Prawdę mówiąc jeden sezon wakacyjny to zbyt mało, aby je wszystkie zwiedzić.

Spokój ponad wszystko

Pomijając powyższe atrakcje, jednym z najważniejszych atutów Zieleńca, o którym bardzo często wspominają nasi goście latem, jest panujący tu wszechobecny spokój. Pod Orlicą nie zaznacie straganów, gwarnych restauracji z ogromnymi ogródkami letnimi, tłumów przed sklepami czy hałasujących automatów do gry. Zieleniec leży w samym środku gór, przez który biegnie jedna droga nawet latem niezbyt ruchliwa. Poza tym sięgająca po horyzont perspektywa górskich panoram, bujnej zieleni, a ciszę mąci tu jedynie wiejący w koronach drzew wiatr.

Czy to zatem dobre miejsce na wakacyjny wypoczynek? Odpowiedź nasuwa się chyba sama.

 

[contact-form-7 404 "Nie znaleziono"]

Znajdziesz nas tutaj: