facebook

Uroczystości Bożego Ciała w Zieleńcu

Dodano: 05.06.2020

Jak co roku w Zieleńcu nie może zabraknąć obchodów jakże ważnego święta kościelnego jakim jest Boże Ciało. W czwartek 11 czerwca zapraszamy wszystkich mieszkańców Zieleńca i gości do czynnego udziału w obchodach tego święta, tym bardziej, że będzie to również początek długiego weekendu.

Uroczystości Bożego Ciała rozpoczynają się tradycyjnie już o godzinie 12:00 w zielenieckim kościele Św. Anny u Braci Mniejszych Franciszkanów. Następnie wyruszy odświętna procesja, w której udział brać będą górale z Zieleńca – jego mieszkańcy wraz z góralami z Czarnego Boru darzący szczerą sympatią nasz kościółek i znany Wam zapewne góralski zespół „Janicki”, który grywa u nas regularnie – między innymi podczas odpustu Św. Anny oraz w okresie świąt Bożego Narodzenia. Msza św. i procesja będą miały charakter dziękczynny, wypraszający łaskę Bożego błogosławieństwa, pojednania i miłosierdzia dla mieszkańców Zieleńca i jego sympatyków.

Warto podkreślić, że tegoroczne obchody będą uwzględniały wszystkie zalecenia i regulacje wyznaczone przez Główny Inspektorat Sanitarny oraz Ministerstwo Zdrowia obliczu COVID-19. Naszym priorytetem jest bezpieczeństwo wszystkich uczestników procesji. Dlatego prosimy, już dziś, by wszyscy, którzy będą uczestniczyć w tym wydarzeniu pamiętali o zachowaniu zasad bezpieczeństwa, a przede wszystkim zasady związanej z odstępem min 2m pomiędzy uczestnikami. Prosimy również o osłonieniu twarzy.

Procesja odbędzie się na wytyczonej trasie, drogą, na której będą zlokalizowane cztery ołtarze w następujących miejscach:

1. Przy krzyżu na cmentarzu (północ)
2. Przy kościele Św. Anny (południe)
3. Przy Schronisku PTTK Orlica (wschód)
4. Przy Ośrodku Hanka (zachód)

Po zakończeniu procesji Stowarzyszenie Zieleniec oraz mieszkańcy miejscowości zapraszają na rodziny piknik, który odbędzie się w ogrodzie parafii (zlokalizowany tuż przy kościele) oraz na łące tuz przy kościele. Podczas pikniku będzie możliwość skosztowania wyrobów kuchni mieszkających w Zieleńcu rodzin i działających tutaj punktów gastronomicznych.

Serdecznie zapraszamy również społeczność Lasówki i Mostowic i nie tylko. Dla wszystkich gości znajdzie się miejsce przy naszych stołach. Całość przebiegu uroczystości przygotowują mieszkańcy Zieleńca razem z o. Patrykiem i br. Szczepanem z klasztoru Braci Mniejszych Franciszkanów w Zieleńcu.

Przypomnijmy, że uroczystość Bożego Ciała odbyła się po raz pierwszy w roku 1246 w Leodium (we francuskim Liège), w 1317 święto to ustanowione zostało dla całego Kościoła zachodniego, natomiast w roku 1320 zostało wprowadzone również na ziemiach polskich.

Obchody Bożego Ciała oraz fakt, że jest to dzień wolny od pracy oraz zajęć szkolnych (w tym roku wyjątkowo zdalnych) przy odpowiednim zaplanowaniu wolnego piątku stwarzają możliwość zaplanowania długiego weekendu – w tym przypadku są to aż cztery dni, które możemy przeznaczyć na wypoczynek np. właśnie w Zieleńcu. Przypominamy również, że nasza baza noclegowo – gastronomiczna wznowiła swoją działalność już w maju. Więcej o bazie noclegowej, gastronomicznej oraz atrakcjach jakie czekają na wszystkich w Zieleńcu można przeczytać w osobnym artykule dostępnym pod tym linkiem.

[contact-form-7 404 "Nie znaleziono"]

Znajdziesz nas tutaj: