facebook

UROCZYSTOŚCI BOŻEGO CIAŁA

Dodano: 05.06.2023

Klasztor Braci Mniejszych Franciszkanów w Zieleńcu wraz z Stowarzyszeniem Zieleniec i mieszkańcami Lasówki i Mostowic zapraszają na uroczystości Bożego Ciała do Kościoła Św. Antoniego w Lasówce. Zgodnie z przyjętą tradycją w tym roku obchody odbywają się w Lasówce, a nie jak miało to miejsce w zeszłym roku w Zieleńcu.  Rotacyjna zmiana lokalizacji ma na celu integrację społeczności, miejscowości górskich zlokalizowanych w pasmach Gór Orlickich i Bystrzyckich.

Uroczystości Bożego Ciała rozpoczynają się 8 czerwca o godzinie 10:00 w kościele Św. Antoniego w Lasówce, który jest kościołem filialnym gdzie swoją posługę sprawują o. Patryk i br. Szczepan z klasztoru Braci Mniejszych Franciszkanów w Zieleńcu. Po uroczystej mszy Świętej wyruszy odświętna procesja która odbędzie wokół kościoła do ołtarzy przygotowanych przez mieszkańców Lasówki (2 ołtarze), Mostowic (1 ołtarz) oraz Zieleńca (1 ołtarz). Dnia 8 czerwca nie będzie Mszy Świętych w Zieleńcu i Mostowicach.

Serdecznie zapraszamy również wszystkich mieszkańców i sympatyków miejscowości do udziału w obchodach Bożego Ciała. Po procesji odbędzie się wspólne świętowanie przy ołtarzach z drobnym poczęstunkiem. Każdy, kto może, przyniesie coś na wspólne stoły i podzieli się z nami.

Sięgając do historii przypomnijmy, że uroczystość Bożego Ciała odbyła się po raz pierwszy w roku 1246 w Leodium (we francuskim Liège), w 1317 święto to ustanowione zostało dla całego Kościoła zachodniego, natomiast w roku 1320 zostało wprowadzone również na ziemiach polskich i tak aż do dziś ta wspaniała tradycja jest pielęgnowana przez kolejne pokolenia.

Obchody Bożego Ciała oraz fakt, że jest to dzień wolny od pracy oraz zajęć szkolnych przy odpowiednim zaplanowaniu wolnego piątku stwarzają możliwość zaplanowania nieco dłuższego weekendu – w tym przypadku są to aż cztery dni, które możemy przeznaczyć na wypoczynek np. właśnie w Zieleńcu.

Gwardian Klasztoru w Zieleńcu Ojciec Patryk

 

[contact-form-7 404 "Nie znaleziono"]

Znajdziesz nas tutaj: