facebook

Uroczystości Bożego Ciała

Dodano: 15.06.2022

Długi weekend w Zieleńcu

Klasztor Braci Mniejszych Franciszkanów w Zieleńcu wraz z Stowarzyszeniem Zieleniec i mieszkańcami Lasówki i Mostowic zapraszają 16 czerwca na uroczystości Bożego Ciała do Kościoła Św. Anny w Lasówce. Tak jak stało się to zwyczajem Święto Bożego Ciała jest też okazją integracji społecznej miejscowości górskich zlokalizowanych w pasmach Gór Orlickich i Bystrzyckich.  

Sięgając do historii uroczystość Bożego Ciała odbyła się po raz pierwszy w roku 1246 w Leodium (we francuskim Liège), w 1317 święto to ustanowione zostało dla całego Kościoła zachodniego, natomiast w roku 1320 zostało wprowadzone również na ziemiach polskich i tak aż do dziś ta wspaniała tradycja jest pielęgnowana przez kolejne pokolenia.

Tegoroczne Uroczystości Bożego Ciała rozpoczną się 16 czerwca o godzinie 12:00 uroczystą Mszą w kościele Św. Anny w Zieleńcu, którą poprowadzi o. Patryk i br. Szczepan z klasztoru Braci Mniejszych Franciszkanów w Zieleńcu. Po uroczystej mszy Świętej wyruszy odświętna procesja, która odbędzie do ołtarzy przygotowanych przez mieszkańców Zieleńca (2 ołtarze), Mostowic (1 ołtarz) oraz Lasówki (1 ołtarz). Pierwszy ołtarz zlokalizowany będzie bezpośrednio przy Koście, kolejny przy klasztorze, dalej przy figurze Św. Jana Nepomucena i ostatni przy Ośrodku Hanka. Zarówno podczas mszy Świętej jak i procesji udział brać będą górale z Zieleńca, Lasówki i Mostowic.

Serdecznie zapraszamy również wszystkich mieszkańców i sympatyków naszych miejscowości do udziału w obchodach Bożego Ciała. Po procesji zapraszamy na świętowanie przy drobnym poczęstunku. Każdy, kto może, przyniesie coś na wspólne stoły i podzieli się z nami.

Obchody Bożego Ciała oraz fakt, że jest to dzień wolny od pracy oraz zajęć szkolnych przy odpowiednim zaplanowaniu wolnego piątku stwarzają możliwość zaplanowania nieco dłuższego weekendu – w tym przypadku są to aż cztery dni, które możemy przeznaczyć na wypoczynek np. właśnie w Zieleńcu.

Gwardian Klasztoru w Zieleńcu Ojciec Patryk

[contact-form-7 404 "Nie znaleziono"]

Znajdziesz nas tutaj: