facebook

80. Tour de Pologne

Dodano: 25.07.2023

Jedna z najbardziej prestiżowych i międzynarodowych imprez w Polsce zawita do Zieleńca. Już 31 lipca w ramach III etapu Tour de Pologne w Zieleńcu została zaplanowana premia górska.

Bez wątpienia Tour de Pologne to jedna z najważniejszych imprez kolarskich na mapie Polski jak i Europy. Pierwsze edycja odbyła się przeszło 95 lat temu w 1928 roku. Od 1993 roku po przejęciu organizacji zawodów przez Czesława Langa, którego praca zaowocowała regularnym wzrostem prestiżu imprezy, wyścig jest już w pełni zawodowy.

Nie bez znaczenia pozostaje, że właśnie w Zieleńcu została zlokalizowana jedna z premii górskich. Zieleniec to szczególne miejsce dla polskich kolarzy. To właśnie tutaj przygotowywała się do walki o medale srebrna drużyna z Seulu pod wodzą trenerów Szurkowskiego i Skarula. Tutaj również formę szlifowały Maja Włoszczowska i Anna Szafraniec. Regularnie trenowali Bartek Huzarski i Marek Rutkiewicz, a obecnie przyjeżdżają kadry młodzieżowe i kluby kolarskie z całej Polski oraz paraolimpijczycy.

Trzeci etap rozpocznie się w Wałbrzychu. Jest to typowy górski etap z przewyższeniem wynoszącym ponad 3000 metrów oraz trasie 163km biegnącej do mety w Duszniakch-Zdroju. Na trasie III etapu do zdobycia są 3 Premie Górskie PZU II kat. w Walimiu, na Przełęczy Jugowskiej oraz w Zieleńcu oraz Premia Specjalna 95 lat Tour de Pologne SOUDAL w Pieszycach. Meta III etapu zlokalizowana jest na arenie biathlonowej Centralnego Ośrodka Sportu w Dusznikach-Zdrój.

Mapa III etapu Tour de Pologne

Przewyższenia III etapu Tour de Pologne

Na terenie Dusznik-Zdroju kolarze przejadą następującą trasą: wjazd peletonu drogą krajową nr 8 od strony Szczytnej. Następnie kolarze przejadą „ósemką” aż do drogi wojewódzkiej prowadzącej na Zieleniec (górna droga). Tam rozpocznie się prawdziwa kolarska walka – ostatni tak długi podjazd, który być może już wyłoni zwycięzcę etapu, a może i nawet całego wyścigu. Na Zieleńcu zlokalizowana będzie premia górska. Po przejechaniu przez Zieleniec, zjazd drogą powiatową (dolna droga). Kolarze dojadą drogą powiatową do ul. Parkowej (przy kolorowej fontannie), skręcą w ul. Podgórze, tak aby po chwili dojechać do drogi leśnej prowadzącej na obiekt biathlonowy Centralnego Ośrodka Sportu (skręt z ul. Podgórze na wysokości Karczmy Bławatek). Po wjeździe na obiekt kolarze od razu udadzą się na linię mety, która zlokalizowana będzie w okolicy strzelnicy.

W związku z organizacją wyścigu dnia 31 lipca w godzinach 15:00 – 16:30 mogą wystąpić utrudnienia w ruchu drogowym:

  • Droga krajowa DK8 – od Polanicy Wolany do skrzyżowania z drogą wojewódzką na Zieleniec
  • Droga wojewódzka 389 – odcinek od DK8 do skrzyżowania z drogą powiatową za Zieleńcem
  • Droga powiatowa 3301D – Od skrzyżowania za Zieleńcem do ulicy Parkowej
  • Parkowa
  • Podgórze – od parku do Karczmy Bławatek

Nie wyznacza się objazdów. Bardzo prosimy odpowiednio wcześniej zaplanować podróże z wykorzystaniem tych dróg.

 

[contact-form-7 404 "Nie znaleziono"]

Znajdziesz nas tutaj: