facebook

Przepyszne w Zieleńcu są nie tylko widoki, czyli o górskim pstrągu słów kilka

Dodano: 26.04.2017

„Strumyka fala szybka wśród jasnych bieży łąk. W niej pląsa mała rybka, wesoły, górski pstrąg”. Takimi oto słowami (z jedną niewielką zmianą) Franciszek Schubert, austriacki kompozytor, będący jednym z pierwszych przedstawicieli romantyzmu, wprowadził poprzez swoją pieśń postać pstrąga do muzycznego menu. Ale co ów rybka ma wspólnego z Zieleńcem?

Oj, bardzo wiele. Przede wszystkim Zieleniec uchodzi za miejsce niezwykle romantyczne. Nie powinno to zresztą dziwić, wszak w znajdujących się nieopodal Dusznikach co roku odbywa się najstarszy w Polsce Festiwal Chopinowski. Do tego dochodzą romantyczne pejzaże i rozciągające się na dziesiątki kilometrów imponujące widoki. Ale to nie tylko one są tu wspólnym mianownikiem.

Jako że do serca, zgodnie ze staropolskim powiedzeniem trafić można również „przez żołądek”, połączenie tych wszystkich czynników sprowadza nas do kolejnego, wyjątkowej urody miejsca znajdującego się właśnie w Zieleńcu. Mowa o łowisku pstrąga górskiego, o którym traktuje przywołana przez nas na początku pieśń Franza Schuberta.

Nieskazitelnie czysta i przejrzysta woda, w której widać nie tylko własne odbicie, ale i pływające w łowisku, rzadkiej urody pstrągi. Malownicze otoczenie, masa zieleni, rosnące tuż przy nim świeże warzywa czynią to miejsce naprawdę wyjątkowym.

No ale nie przecież samymi wrażeniami estetycznymi człowiek żyje! Gwóźdź programu i gwiazda tutejszego miejsca – pstrąg. Może być źródlany, może być potokowy. A co ważniejsze, może być nasz i to przyrządzony i podany tak jak chcemy. Ale bez ciśnienia. Jeśli nie czujemy się sami na siłach, aby owego pstrąga oporządzić we własnym zakresie, zdać się możemy na przesympatycznych gospodarzy, którzy zadbają o to, żeby zjedzony tutaj pstrąg nie był naszym ostatnim.

Do października możemy odwiedzić łowisko w godzinach od 12:00 do 20:30. Mało tego – jeśli mamy ochotę zorganizować w tym wyjątkowym miejscu imprezę okolicznościową, możemy to zrobić po wcześniejszym umówieniu się z gospodarzami.

Czy warto odwiedzić zielenieckie łowisko pstrąga? Gdyby nie było ono warte odwiedzenia, w ogóle byśmy o nim nie pisali 🙂

Łowisko Pstrąga
Zieleniec 49
57-340 Duszniki Zdrój
tel. 508 287 004

[contact-form-7 404 "Nie znaleziono"]

Znajdziesz nas tutaj: