Powiat kłodzki jednym z najbardziej wartościowych w całej Polsce
Dodano: 21.09.2023
Ziemia Kłodzka to jeden z najpopularniejszych turystycznie regionów w Polsce. Oferuje bogactwo atrakcji historycznych czy kulturalnych, które przyciągają turystów z całego kraju i zagranicy. Czynnikiem, którego znaczenie rośnie z każdym rokiem, jest dostęp do infrastruktury sportowej i rekreacyjnej. To jednak nie wszystko. Niezwykle interesujące i ważne dane w kontekście wartości środowiskowej samych powiatów przynosi ostatni raport GUS, w którym powiat kłodzki plasuje się w samej czołówce.
Zacznijmy jednak na razie do szerszego spojrzenia na kwestię turystyki. Jednym z głównych powodów popularności tej części Polski jest jej bogata historia. Dolny Śląsk jest miejscem, gdzie można odkryć ślady różnych cywilizacji i kultur. Przez wieki było zamieszkane przez Słowian, Niemców i Czechów, co przyczyniło się do wielokulturowego charakteru regionu. Takie miasta jak Wrocław, Wałbrzych, Jelenia Góra czy Kłodzko zachowały wiele zabytków, które przyciągają turystów.
Szczegółowe dane na temat turystyki w Polsce oraz tego, jak na tym tle wypada nasz region, przynosi raport GUS podsumowujący miniony rok.
Ruch turystyczny w Polsce w 2022 roku
W 2022 r. z turystycznych obiektów noclegowych skorzystało 35,4 mln turystów, tj. o 53,5% więcej niż w poprzednim roku. Turystów krajowych było więcej o 43,3%, natomiast zagranicznych aż o 135,2% niż w 2021 r. Niemal wszyscy turyści zagraniczni (97,3%) nocowali w obiektach posiadających 10 lub więcej miejsc. Z kolei liczba noclegów udzielonych turystom w 2022 r. wyniosła 93,9 mln (o 42,5% więcej niż rok wcześniej), w tym 15,3 mln udzielono turystom zagranicznym (w 2021 r. – 7,3 mln).
W 2022 r. rozmieszczenie bazy noclegowej w Polsce było nierównomierne zarówno pod względem liczby, jak i rodzajów turystycznych obiektów noclegowych. W końcu lipca najwięcej turystycznych obiektów noclegowych prowadziło działalność w województwie zachodniopomorskim (1397), a następnie w województwach: pomorskim (1395), małopolskim (1313) i dolnośląskim (914). Wymienione województwa koncentrowały ponad połowę (51,4%) bazy noclegowej w kraju. Ponad 70% działających w Polsce obiektów było obiektami całorocznymi, tzn. przygotowanymi na przyjmowanie gości w ciągu całego roku, przy czym w czterech województwach obiekty takie stanowiły ponad 90% ogółu obiektów – dolnośląskim (95,5%), mazowieckim (94,0%), śląskim (92,9%) i łódzkim (90,8%).
Podobnie jak w poprzednich latach, w 2022 r. najliczniejsze w Polsce były hotele oraz pokoje gościnne/ kwatery prywatne. Najwięcej hoteli funkcjonowało w województwie małopolskim (386, tj. 15,0% wszystkich hoteli w kraju), a następnie w województwach dolnośląskim i mazowieckim (odpowiednio 278 i 261).
Warto podkreślić również metodologię badawczą GUS w odniesieniu do identyfikowania terenów górskich w Polsce, która opracowana została na potrzeby cytowanego raportu. Na jej podstawie do obszarów górskich w Polsce zostały zaliczone 203 gminy, w tym aż 58 z województwa dolnośląskiego!
Dodatkowo warto podkreślić, że spośród 11 612 km szlaków górskich wytyczonych przez PTTK, aż 4778 znajduje się właśnie w województwie dolnośląskim, mamy więc ich więcej niż województwo małopolskie (drugie w rankingu).
Walory turystyczne w powiatach
Opublikowane pod koniec sierpnia badanie GUS przynosi niezwykle interesujące i ważne dla Zieleńca i całej okolicy wnioski. Jak czytamy w raporcie: “Zdecydowanym liderem pod względem walorów turystycznych jest Warszawa. Kolejną lokatę zajmuje powiat nowosądecki, a kolejne trzy lokaty – Kraków oraz powiaty kłodzki i nowotarski. W przypadku Warszawy i Krakowa dominującą rolę odgrywają walory kulturowe, a w powiatach nowosądeckim, kłodzkim i nowotarskim – walory środowiskowe”.
Powyższy ranking to ogólne zestawienie dla całego kraju pod względem wszystkich czynników branych pod uwagę. Kluczowy jednak dla naszego regionu jest ranking odnoszący się do walorów środowiskowych. Przy czym niezwykle istotna jest konstrukcja wskaźnika, na podstawie której ranking ten został opracowany:
“Wskaźnik walorów środowiskowych (WaS) zbudowany został w oparciu o zmienne i 3 miary ważone, ujęte w dwie grupy (wskaźniki krajobrazowe i środowiskowe) z identycznymi wagami, po 50%. Wskaźniki odnoszące się do walorów krajobrazowych obejmują trzy składniki: długość linii brzegowej, miarę ważoną wód i miarę ważoną powierzchni gór, a odnoszące się do walorów środowiskowych obejmują obszary chronione, lasy i uzdrowiska”.
I to właśnie w tej grupie powiat kłodzki zajmuje drugie miejsce po powiecie nowosądeckim. Na kolejnych znalazły się powiaty bieszczadzki, nowotarski i leski.
Taka pozycja w tym zestawieniu nie powinna być jednak większym zaskoczeniem. Walory turystyczne, kulturowe i historyczne tych ziem znane są w całej Polsce od wielu lat.
Powiat Kłodzki – perła Dolnego Śląska.
Powiat Kłodzki obejmuje obszar o powierzchni około 1 300 km². Na jego terenie znajdują się jedne z najpiękniejszych w Polsce tereny górskie: m.in. Góry Bardzkie, Masyw Śnieżnika, Góry Bystrzyckie, Orlickie oraz oczywiście Góry Stołowe, a także piękne kotliny: Kłodzka i Bystrzycką. Te różnorodne formy terenu stanowią w dużej mierze o atrakcyjności całego regionu dla turystów.
Najważniejszym miastem powiatu kłodzkiego jest oczywiście Kłodzko, które jest zarówno siedzibą władz powiatu, jak i największym miastem w tym regionie. Kłodzko posiada wiele zabytków i atrakcji turystycznych: Kłodzka Twierdza, Ratusz Wielki, Klasztor Klarysek czy Zamek Książąt Kłodzkich.
Będąc w regionie koniecznie zwiedzić trzeba Kudowę-Zdrój, uznawane za jedno z najstarszych polskich uzdrowisk, znane z licznych źródeł mineralnych, a także inne ważne i piękne miejscowości w powiecie – Duszniki-Zdrój, znane z Festiwalu Chopinowskiego i Muzeum Papiernictwa czy Polanicę-Zdrój, które jest popularnym ośrodkiem wypoczynkowym z uzdrowiskowymi charakterem. Znajdują się tam liczne parki zdrojowe i malownicze aleje spacerowe.
Cały powiat to ponad wszystko setki kilometrów pięknych szlaków turystycznych, ośrodki narciarskie w tym Zieleniec zaliczany do jednego z największych w Polsce, dziesiątki kilometrów tras biegowych oraz znakomite tereny do uprawiania turystyki rowerowej.
To ponad wszystko jednak piękna przyroda, gęste lasy, krystalicznie czyste na terenach górskich powietrze oraz niezapomniany klimat, z którego czerpać korzyści można, a nawet trzeba, przez cały rok.
Źródło informacji i grafiki oraz pełne opracowanie: Główny Urząd Statystyczny