facebook

Nowe atrakcje turystyczne

Dodano: 27.05.2020

Już niebawem dla wszystkich, którzy odwiedzą Zieleniec będą dostępne nowe atrakcje turystyczne, które stworzą dodatkowe możliwości spędzenia czasu w tym wyjątkowym zakątku Gór Orlickich, a bez wątpienia będą one stanowiły doskonałe uzupełnienie tych które są już dostępne.

Coś dla miłośników rowerów

Nie od dziś Zieleniec znany jest jako doskonała baza wypadowa dla wszystkich miłośników turystyki rowerowej zarówno tej górskiej jak i szosowej. Jego walory klimatyczne jak i te związane z ukształtowaniem terenu zostały już dawno docenione między innymi przez reprezentantów polski w tym Maję Włoszczowska, która to szlifowała tu swoją formę przed Olimpiadą w Pekinie w 2008 roku gdzie zdobyła srebrny medal .

Co roku również w Zieleńcu odbywają się dwa duże wydarzenia, które przyciągają setki rowerzystów. Jednym z nich jest Klasyk Kłodzki – Mistrzostwa Polski w Maratonie Górskim, uznawany za jeden z najcięższych w kraju z trzema trasami o różnym poziomie trudności. Drugim równie ważnym wydarzeniem rowerowym są  Mistrzostwa Dolnego Śląska MTB, które wielu z Was kojarzyć może jednak z inną nazwą – Memoriałem im. Artura Filipiaka. Rywalizacja odbywa się na  dwóch trasach. Trasa MINI jest, doskonała dla tych, którzy po raz pierwszy wystartują w mistrzostwach oraz dla młodszych zawodników. Trasa MEGA – jest bardziej wymagająca technicznie i kondycyjnie z wieloma stromymi podjazdami i znaczącymi przewyższeniami. Co warto podkreślić tegoroczna edycja przypadająca na 29 sierpnia odbywać się będzie w ramach największego cyklu maratonów MTB w Polsce, Bike Maratonu

Na początek wakacji, a konkretnie do 22 czerwca zakończą się prace budowlane związane z budową czterech pętli single tracków będących częścią Singletrack Glacensis. Obecnie na całej Ziemi Kłodzkiej w ramach Singletrack Glacensis znajduje się już 23 pętli o zróżnicowanym poziomie trudności oraz jeden odcinek dwukierunkowy. Łączna długość wszystkich pętli to 260 km co w praktyce pozwala na zwiedzanie tego zakątka Polski z siedziska roweru. Wszystkie odcinki  Singletrack Glacensis zostały zaprojektowane i przygotowane tak by każdy, niezależnie od formy czy wieku mógł skorzystać z dostępnych tras.

DJI_0662
DJI_0659
DJI_0670

 

Coś dla miłośników turystyki pieszej

Również w tym roku, ale dopiero jesienną porą planowane jest zakończenie trwającej obecnie budowy wieży widokowej na szczycie Orlicy (1084 m n.p.m.). Wieża będzie liczyć 25,5 m wysokości i wykonana będzie głównie z drewna oraz murowanej dolnej części. Do wieży będzie się można dostać istniejącymi już szlakami turystycznymi. Jednym, szlakiem zielonym od Kamienia Rübartscha znajdującego się w zachodniej części Zieleńca lub drugim, szlakiem czerwonym biegnącym częściowo po czeskiej stronie i przechodzącym przez szczyty Serlich (1027m n.p.m.) oraz (Zielony Garb 1026m n.p.m.). W tym drugim przypadku czerwonego szlaku można również skorzystać z jednej z dwóch kolei linowych (Gryglówka i Nartorama), które dostępne są dla ruchu turystycznego w okresie wiosenno – jesiennym (dokładny rozkład pod tym linkiem).

IMG_9716
IMG_9740
IMG_9720

 

Specyficzny mikroklimat

Niezależnie od tego jaką forę wypoczynku wybierzemy w Zieleńcu to każdy będzie mógł odczuć dobrodziejstwa zielenieckiego klimatu. Panuje tu unikalny w skali całego kraju mikroklimat porównywalny do alpejskiego. Specyficzny układ mas ciśnieniowych powietrza wpływa bezpośrednio na nasz organizm, który w takich warunkach produkuje dwukrotnie więcej czerwonych krwinek tak ważnych w dotlenieniu naszego organizmu. Lepsze dotlenienie organizmu przekłada się bezpośrednio na nasze samopoczucie oraz na wydajność organizmu podczas wysiłku fizycznego.

Nie bez znaczenia pozostaje fakt świeżego i czystego powietrza, którego mamy tu pod dostatkiem za sprawą położenia z dala od zgiełku miast i wiejącego pośród gór wiatru – fenu. Jakość zielenieckiego powietrza możecie cały czas sprawdzać na naszej stronie internetowej (pod tym linkiem) gdzie gromadzone są dane z czujnika Airly będącego elementem ogólnopolskiej sieci pomiarów jakości powietrza.

Baza noclegowa zaprasza

Zatem jeśli nie macie jeszcze planów na wypoczynek ten krótszy lub dłuższy to zapraszamy do Zieleńca – tu każdy znajdzie coś dla siebie. Nasza bogata oraz zróżnicowana oferta noclegowa hoteli i pensjonatów, zaspokoi wszystkie oczekiwania. Zróżnicowany standard, szeroki wachlarz cenowy, liczne udogodnienia dla gości oraz wyjątkowa kuchnia sprawią, że pobyt w Zieleńcu będzie kwintesencją przyjemności, relaksu i odpoczynku w wyjątkowym miejscu. Pełna lista obiektów noclegowych znajduje się pod tym linkiem.

 

[contact-form-7 404 "Nie znaleziono"]

Znajdziesz nas tutaj: