facebook

Jesienny długi weekend w Zieleńcu

Dodano: 02.11.2022

Na horyzoncie kolejny długi weekend. A z nim okazja do wypełnienia kalendarza ciekawymi planami, a później albumów wyjątkowymi kadrami! Listopad to dla wielu z nas czas refleksji, ale także odpoczynku od codziennego zabiegania. Niezależnie od tego czy potrzebujesz spokojnej rekreacji, czy odzywa się w Tobie duch sportowej rywalizacji – jesień na Ziemi Kłodzkiej to zawsze dobra decyzja. W pakiecie piękne widoki i unikatowy (mikro)klimat…na reset. 

Jak wiecie, sezon na Zieleniec trwa 365 dni, a każda pora roku ma do zaoferowania wiele atrakcji. Przyroda w okolicy zachwyca od rana do nocy, podobnie jak urokliwe miasteczka. Wyjątkowych miejsc, intrygujących tajemnic i możliwości do aktywnego spędzania czasu z najbliższymi tu z pewnością nie zabraknie. Jesiennym wakacjom mówimy głośne tak!

Poznaj Ziemię Kłodzką w jesiennej odsłonie

Piękne lasy, górskie panoramy i fantazyjne formacje skalne to prawdziwe wizytówki naszego regionu. Różnorodna flora i fauna dostarczają niezwykłych widoków i nie pozwalają na nudę. Co najważniejsze jesień to czas, w którym unikniemy tłumów turystów i kolejek w drodze do atrakcyjnych zakątków.

W sąsiedztwie Zieleńca biegną malowniczo położone trasy. Warto odwiedzić także nieodległe Góry Stołowe. Poszukiwanie charakterystycznych dla nich kamiennych postaci takich jak Goryl czy Kaczuszki zapewnią rozrywkę całej rodzinie. Co najważniejsze pobliskie szlaki charakteryzują się różnym poziomem trudności i wiele z nich sprawdzi się świetnie na trekking dla seniorów oraz rodzin z dziećmi.

Kultura i sztuka na wyciągnięcie ręki

Ziemia Kłodzka wyróżnia się na mapie Polski nie tylko pięknem natury, ale także niezwykłą sztuką. Wystarczy kilkanaście minut w aucie, na rowerze (czy konno), żeby móc podziwiać liczne rzeźby, unikatowe kamienice i zapierające dech w piersiach budowle. W okolicy bez trudu można znaleźć wiele zabytkowych perełek.

Wśród nich na uwagę zasługuje Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w nieodległych Wambierzycach. Barokowa świątynia z XVIII wieku zachwyca rozbudowanym planem oraz starannie opracowanymi detalami. Jeśli lubicie takie klimaty, zajrzyjcie także do pobliskiego Barda Śląskiego. W obu przypadkach polecamy posłuchać muzyki organowej, która potrafi przyprawić o ciarki!

Jak już jesteśmy w architektonicznych tematach, warto wspomnieć o Międzygórzu. To tutaj możemy podziwiać piękno stylu alpejskiego w całej okazałości. Miejscowość położona u podnóża Śnieżnika swoje wyjątkowe zabudowania zawdzięcza Księżnej Mariannie Orańskiej, którą głównie kojarzy się z wielkim pałacem z Kamieńcu Ząbkowickim.

Zwiedzanie z tajemniczymi historiami w tle

Gdy podczas zwiedzania szukacie więcej emocji, intrygujących postaci i mrożących krew w żyłach opowieści mamy coś specjalnie dla Was. Labirynty korytarzy, armaty pamiętające stare dzieje i wiele więcej odkryjecie z pomocą świetnych przewodników w słynnej Twierdzy Kłodzko. Ponadto 10-tego oraz 12-tego listopada możecie tam skorzystać z ekscytującego Nocnego Zwiedzania. Miłośników fortyfikacji zainteresuje również Twierdza Srebrna Góra.

Niezwykłe historie skrywa także oddalona zaledwie 20 km od Zieleniec Sport Arena Kudowa-Zdrój. Tam, przy kościele św. Bartłomieja  znajduje się unikatowa Kaplica Czaszek z przełomu XVIII i XIX wieku.

Niezapomniane przygody nie tylko dla najmłodszych

Poszukiwacze skarbów i miłośnicy Indiany Jonesa na Ziemi Kłodzkiej mogą poczuć się swobodnie. Na małych i tych nieco większych odkrywców czekają liczne przygody m.in. w Kopalni złota w Złotym Stoku. Można stamtąd wyjść z własną sztabką!

Z kolei jamy, szczeliny i  piękne naturalne przeszkody pokonacie w nieodległym Kletnie. Jaskinia Niedźwiedzia to prawdziwa przygoda. Stalaktyty, stalagmity i przede wszystkim dobra zabawa w pakiecie!

Rozgrzewka przed śnieżnym szaleństwem

Jesień to wspaniały czas na sprawdzenie swojej kondycji przed zimowymi wyczynami na stokach. Górskie wędrówki, czy przejażdżki rowerem to najlepszy test sprawnościowy. Do tego ciekawa forma spędzania czasu z bliskimi.

Na wzmocnienie łydek oprócz pobliskich szczytów polecamy zdobywanie wież widokowych. Najbliżej Zieleńca znajduje się punkt widokowy na Orlicy oraz Vielka Destna po czeskiej stronie. Nieco dalej znad drzew wygląda równie ciekawa — wieża na Jagodnej. Przy odpowiedniej pogodzie z każdej z nich można wypatrywać nie tylko sudeckich, ale także tatrzańskich wierzchołków.

Po aktywnościach warto skupić się na zasłużonej regeneracji. Zielenieckie hotele, pensjonaty i restauracje zadbają zarówno o ciało, jak i o ducha. Masaż, zabiegi SPA i pyszne lokalne jedzenie to wspaniałe uzupełnienie pobytu na Ziemi Kłodzkiej.

Czy kogoś jeszcze trzeba przekonywać do odwiedzenia Zieleńca i okolic podczas długiego weekendu? Czekamy na Was!

[contact-form-7 404 "Nie znaleziono"]

Znajdziesz nas tutaj: