Funkcjonowanie bazy hotelowej i gastronomicznej
Dodano: 04.12.2020
Mimo że doczekaliśmy otwarcia sezonu narciarskiego i uruchomienia wyciągów, nasz ośrodek nie ma na razie możliwości pracy na pełnych obrotach. Związane jest to z ograniczeniem w funkcjonowaniu bazy hotelowej i gastronomicznej.
Począwszy od 7 listopada – pierwotnie do 29 listopada, a potem przedłużone do 27 grudnia – decyzją rządu zamknięte dla turystów i gości zostały hotele i pensjonaty, dopuszczając jedynie możliwość noclegu w ramach odbywania podróży służbowej.
Dodatkowo jest to możliwe również w przypadkach:
- korzystających z tych usług w ramach podróży służbowej, o której mowa w art. 775 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy, lub podróży wykonywanej w związku z czynnościami służbowymi lub zawodowymi, lub związanymi z wykonywaniem działalności gospodarczej,
- będących zawodnikami korzystającymi z tych usług w czasie zgrupowań i współzawodnictwa sportowego,
- będących osobami wykonującymi zawód medyczny w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej,
- będących pacjentami i ich opiekunami, w celu uzyskania świadczenia opieki zdrowotnej.
Kolejne ograniczenie dotyczy wszystkich bez wyjątku barów i restauracji – one oferować mogą dania jedynie na wynos. Stan ten obowiązywać będzie do 27 grudnia.
Pozostaje pytanie, co może się zmienić od 28 grudnia?
Wszystko zależy od liczby zachorowań i rozwoju pandemii. Aby hotele i gastronomia zostały otwarte, musimy znaleźć się w strefie żółtej. To z kolei nastąpi w momencie, gdy średnia dzienna liczba zachorowań z 7 dni osiągnie ok. 9,4 tys. lub mniej. Będzie to jednak nie wcześniej niż 28 grudnia, czyli w momencie rozpoczęcia się tzw. etapu odpowiedzialności.
Pozostaje zatem trzymać kciuki, aby sytuacja zmierzała do szybkiej poprawy i przede wszystkim stabilizowała się. Nie jest przy tym tajemnicą, że bardzo wiele zależy w tym przypadku od nas samych – od tego, czy będziemy stosować się do zaleceń (dystans, maseczki, dezynfekcja), unikać dużych skupisk ludzkich, rodzinnych zgromadzeń i oczywiście dbać o swoje własne zdrowie i odporność.
Przypomnijmy, czas zamknięcia zielenieckich obiektów wykorzystaliśmy na odpowiednie przygotowanie się do sezonu zimowego. Już przecież od maja wszystkie nasze obiekty noclegowe i gastronomiczne działały w wysokim reżimie sanitarnym (zgodnie z zaleceniami) i tak będzie zapewne po ponownym otwarciu bazy noclegowej i gastronomicznej.
Stowarzyszenie Zieleniec było inicjatorem szkolenia dla gestorów naszego ośrodka z zakresu “Bezpieczny Wypoczynek”. W trakcie szkolenia, które odbyło się w październiku, nasz personel został przeszkolony z zakresu:
- Podstawowe zagadnienia z zakresu chorób zakaźnych.
- Środki do dezynfekcji: dobór i użytkowanie.
- Środki ochrony indywidualnej.
- Dobre praktyki ograniczające transmisję SARS CoV2.
- Przystosowanie istniejącej infrastruktury do przyjęcia gości.
- Procedury związane z procesami technologicznymi.
- Organizacja pracy na stanowisku i schematy postępowania związku z lokalną transmisją SARS CoV2.
Każdy obiekt, który uczestniczył w szkoleniu otrzymał certyfikat.