facebook

Czas na Zielówkę, czyli majówkę w Zieleńcu

Dodano: 21.04.2017

Zielówka? A cóż to jest? Nie, to nie nazwa lokalnego trunku. To taki wyjątkowy w ciągu roku czas – zwykle na początku maja – w trakcie którego koniecznie zaglądnąć trzeba w nasze strony. Dlaczego?

Majówka w Zieleńcu, bo tego rozwinięciem jest rzecz jasna tajemniczo brzmiące określenie zaproponowane w tytule, urokiem nie ustępuje żadnemu innemu miejscu w Sudetach. Pięknie tu u nas i zielono. Gdzieniegdzie tli się czasem wiosenny chłodek, ale i majowe słońce potrafi całkiem sympatycznie poświęcić. Wyjątkowa w tym wszystkim jest zieleniecka perspektywa – i to w kontekście cudownych widoków, jak i upływającego wolniej w tych stronach czasu. Czasu, który koniecznie spędzić trzeba na wypoczynku. Jego forma zależy już jednak wyłącznie od nas samych.

Idąc tropem aktywnej zimy, nie inną formę wypoczynku polecamy w okresie majowym, a także nadchodzącego w szybkim tempie lata. Aż prosi się tuż po śniadaniu wyjść na dwór, wybrać kierunek (albo nie) i iść. Najlepiej w góry. A w naszych stronach jest w czym wybierać.

Gór Ci u nas dostatek. Są i Orlickie – dla mniej wprawnych, ale i młodszych pasjonatów górskich wędrówek. Piękne są w nich widoki – już z oddalonej o kilka chwil spacerem (bądź kolejką) grani. Tam wspomniana wcześniej perspektywa ciągnie się kilometrami, skąd podziwiać można inne sudeckie masywy. Dodajmy, że przy lepszej widoczności widać z Zieleńca (i okolicy) zarówno Śnieżnik, jak i Śnieżkę.

Ale są też Bystrzyckie – dalece i zupełnie niesłusznie niedoceniane. Pełne tajemnic, nierozwiązanych zagadek, niekończących się śladów historii, ale też pięknych łąk i ciągnących się kilometrami szlaków.

Zieleniec i okolice nadają się rzecz jasna nie tylko do górskich wędrówek. Warto zabrać tu przede wszystkim ze sobą rower – może być zarówno górski (trasy, że palce lizać), ale może być i szosowy. Startując z Zieleńca koniecznie trzeba zrobić sobie Tour de Kotlina Kłodzka – odwiedzając po drodze turystyczne perełki, które czekają niemal za każdym rogiem. Kolejność i kierunek praktycznie bez znaczenia – wszędzie jest równie pięknie.

W ciągu długiego majowego weekendu w Zieleńcu czynne na pewno będą dla ruchu turystycznego koleje i to dwie. Już dziś znamy dokładny rozkład jazdy kanapy 4 osobowej Gryglówka (G1) oraz kanapy 6 osobowej z gondolkami SkyWay Express Nartorama (N2), które kursować będą:

  • 29.04-03.05.2017 (sobota – środa) w godzinach 10:00 – 18:00
  • 06-07.05.2017 (sobota – niedziela) w godzinach 10:00 – 18:00 i później w każdą sobotę i niedzielę w godzinach 10:00 – 18:00 aż do wakacji

Ważne informacje dodatkowe:
Wyciągi kursują co 30 minut (pełne godziny i połówki). Istnieje możliwość jej uruchomienia w tygodniu. Warunkiem jest organizacja grupy minimum 20 osób na indywidualne zamówienie po uprzednim kontakcie telefonicznym:

Ceny:

  • Dwustronny (wjazd i zjazd): 16 zł normalny i 12 zł ulgowy
  • Jednostronny (wjazd lub zjazd): 10 zł normalny i 8 zł ulgowy

Już dziś gorąco zachęcamy do planowania w Zieleńcu pobytu począwszy od piątku 28 kwietnia. Może być to dzień, dwa, weekend – a najlepiej dni dziesięć – aż tyle można uzbierać wolnego odpowiednio planując urlopy.

Zielówka zapowiada się wyśmienicie. Pozostaje trzymać mocno kciuki za pogodę, która w ostatnim czasie płata nam dość niespodziewane figle, jednak prognozy pogody na majówkę napawają nas wszystkim optymizmem.

[contact-form-7 404 "Nie znaleziono"]

Znajdziesz nas tutaj: