facebook

Bike Maraton Zieleniec i RWSB

Dodano: 31.08.2020

Miniony weekend w Zieleńcu stał się miejscem sportowych rywalizacji. W sobotę odbyła się Trzecia edycja Bike Maratonu 2020 natomiast w niedzielę Runner’s World Super Bieg – Półmaraton Górski Duszniki – Zdrój i Zieleniecka 10.

Bike Maraton

Bike Maraton w Zieleńcu przechodzi do historii. Debiut cyklu w Zieleńcu wypadł okazale i nawet pogoda pokazała, że ta przepięknie położona stacja narciarska stawia poprzeczkę wysoko – trasa i warunki były wymagające, a sceneria wyjątkowa.

W ramach Bike Maratonu w Zieleńcu odbył się też XIII Memoriał „Fisha” –  Artura Filipiaka, związanego z Dusznikami i Zieleńcem. Jazda w Górach Orlickich oferuje sporo adrenaliny, sporo powietrza, przestrzeni i niezapomnianych wrażeń. Nocna burza dołożyła do tego trochę błotnych atrakcji.

Kalendarz Bike Maratonu układa się w tym roku tak, że każda kolejna edycja jest naprawdę wymagająca i nie ma czasu aby się stopniowo rozgrzewać na łatwiejszych trasach – tak jak w latach poprzednich. Bike Maraton w Dusznikach – Zdroju – Zieleńcu był kolejnym rozgrywanym w sanitarnym reżimie – z obostrzeniami, podziałem na mniejsze grupy i zasadami, do których wszyscy zaczynamy się powoli przyzwyczajać i traktować jako oczywiste warunki organizacji sportowych wydarzeń.

Trudny i wymagający dystans GIGA (65 km) pokazał, że Karol Rożek (CST 7r MTB Team) jest w tym roku głównym kandydatem do zwycięstwa w klasyfikacji generalnej. Znów nie dał szans rywalom. Drugi był Paweł Garczyk (OŚ Racing Team), a trzeci Łukasz Helizanowicz (CST 7r MTB Team).

W klasyfikacji PRO BM kobiet niespodziewanie wygrała Aleksandra Andrzejewska  z Wisły. Na drugim miejscu Zuzanna Krzystała (Volkswagen Samochody Dostawcze MTB Team), na trzecim Michalina Ziółkowska (CST 7r MTB Team).

Szymon Stawowy (Murss Bike) wygrał dystans MEGA, przed Maciejem Stanowiczem (Mitsubishi Materials MTB Team) i Michałem Nowakiem (Fitstyle Team). Elwira Kuziel była najlepszą zawodniczką w klasyfikacji open kobiet, wygrywając przed Martą Garnek (Dream Bike Bielawa) i Alicją Marciniec.

CLASSIC to zwycięstwo Szczepana Paszka (Fitwheels/ Bikestacja). Drugie miejsce zajął Daniel Smolarz (Gomola Trans Airco), a trzecie Adrian Boruta (Cryospace). Dominika Niemiec (Eroe Racing Team) wygrywa wśród pań, na niższym stopniu podium staje Natalia Piróg (Huzar Bike Academy), która powoli staje się absolutną rewelacją tego sezonu ( ma 10 lat!), a na najniższym plasuje się Małgorzata Gumiennik (Gomola Trans Airco).

Tradycyjnie czwartym dystansem Bike Maratonu jest FUN, który w Zieleńcu miał 14 km i tu  najszybszym zawodnikiem był Andrzej Gunstuł (Sprint Ścinawa), a najszybszą zawodniczką Agata Nowakowska (RMF FM).

Pełne wyniki Bike Maratonu w Zieleńcu: https://wyniki.datasport.pl/results3228/

Kolejną okazją do ścigania się w ramach Bike Maratonu będzie start w Złotoryi 5 września. To będzie zresztą prawdziwie kolarski weekend, bo dzień później, 6 września, odbędzie się  Szosowy Klasyk Złotoryja, wchodzący w skład cyklu PKO Ubezpieczenia Via Dolny Śląsk.

Runner’s World Super Bieg

I Półmaraton Górski Duszniki – Zdrój ze startem i metą  w Zieleńcu wygrał Kamil Musielski z Bielawskiej Akademii Biegania. Drugie miejsce zajął Daniel Krasulak (WKS Śląsk Wrocław), a trzecie Marcin Wróbel (Mitsubishi Materials MTB Team).

Deszcz, burze, a w dniu zawodów mgła – to wszystko sprawiło, że ostatni bieg cyklu Runner’s World Super Bieg będzie na pewno długo wspominany. Słynący z widoków Zieleniec – najwyżej położona część Dusznik – Zdroju –  tonęła w minioną niedzielę we mgle tak gęstej, że na ostatnich metrach biegu, mety raczej nasłuchiwano niż wypatrywano. Trudna trasa i tak była wymagająca bez pomocy górskiej aury, a po nocnych opadach organizatorzy skrócili nieco trasę półmaratonu, pozbywając się najbardziej zalanych wodą miejsc. Pogoda nie zachęcała tego dnia nawet do krótkiego spaceru, a co dopiero powiedzieć o wielokilometrowym biegu w górach. Tym większe uznanie dla tych, którzy jednak zmierzyli się tego dnia z trasą w Górach Orlickich.

Klasyfikację open kobiet w półmaratonie wygrała Marlena Nowacka (jan-mar.pl), przybiegając do SKI Areny Zieleniec przed Anną Nowak i Dominiką Leszczyńską – Bogdał.

Cykl RWSB debiutował w Zieleńcu i nie mogło tam oczywiście zabraknąć drugiego, krótszego dystansu. I Zieleniecką Dziesiątkę wygrał Pavel Brydl (Muay Running Team), któremu wyraźnie pasuje bieganie w Polsce, co wciąż potwierdza, zgarniając kolejne zwycięstwa i wysokie lokaty. Drugie miejsce zajął Łukasz Garliński (KB Krokus Kwiatkowice), a trzeci był Łukasz Smużny (Mad Runners).

Najlepsze Panie też szybko rozprawiły się z trasą, a jako pierwsza do mety dobiegła Joanna Ressel (RNB Polanica – Zdrój). Drugie miejsce zajęła Joanna Adamska (KAT Cross Wałbrzych), a trzecie Małgorzata Szal (Tenis Centrum As).

W klasyfikacji drużynowej półmaratonu pierwsze miejsce wywalczył team Bielawskiej Akademii Biegania, a Mad Runners byli najlepsi na dystansie 10 km.

Przepiękne i malownicze trasy w Górach Orlickich warte są biegania nawet w tak skrajnych warunkach jak w ostatnią niedzielę, a Zieleniec jest wymarzonym miejscem na biegowe zawody. Wysoko położony start, najwyższe partie Gór Orlickich na wyciągnięcie ręki, rozległe tereny wokół i  poniżej, pobliskie uzdrowiskowe centrum Dusznik – Zdroju oraz prawdziwie górski charakter tego miejsca sprawiają, że warto tu zaglądać nie tylko zimą. Szykujmy się więc na przyszłoroczny II Górski Półmaraton Duszniki – Zdrój i Zieleniecką Dziesiątkę.

Kolejny bieg cyklu Runner’s World Super Bieg już 20 wześnia – w Polanicy – Zdroju, a więc prawie po sąsiedzku!

Więcej o tegorocznych biegach RWSB: https://superbieg.pl

Pełne wyniki zawodów w Zieleńcu: https://wyniki.datasport.pl/results3229/

 

[contact-form-7 404 "Nie znaleziono"]

Znajdziesz nas tutaj: