facebook
ARTYKUŁ

Zieleniec na (długi) weekend 

Już niebawem znów będziemy mogli zaprosić Was na nieco dłużej do Zieleńcu na dłużej. Od 8 maja otwarte po długiej przerwie zostaną nasze hotele i pensjonaty. Ale że przed nami długi weekend, warto i te dni wykorzystać aby odwiedzić nasze strony. Pogoda ma być zmienna, ale słonecznych chwil zabraknąć nie powinno! 

To chyba pierwszy od wielu tygodni artykuł na naszej stronie, którego wydźwięk niesie ze sobą sporą dawkę optymizmu. Wraz z poprawiającą się sytuacją w całym kraju, życie zaczyna wracać do momentu, w którym będziemy mogli gdzieś wyjechać na dłużej, zjeść coś na świeżym powietrzu, a przy tym przede wszystkim cieszyć się przyrodą i świeżym powietrzem.

Co prawda w ciągu najbliższych dni nie będzie można jeszcze w Zieleńcu przenocować, ale i tak warto zaplanować tu przyjazd nawet na jeden dzień, bo atrakcji i ciekawych miejsc nie brakuje. Co jednak najważniejsze, to że obecnie błyskawicznie wszystko się u nas zazielenia, co jest właściwie jedynym takim momentem w ciągu całego roku.

Również w trakcie długiego weekendu dostępne będzie cześć zielenieckich restauracji i barów – naturalnie działając w formule na wynos. Zatem przyjeżdżając na wycieczkę pieszą po okolicach Zieleńca możemy śmiało skorzystać z jednego z punktów gastronomicznych. 

Z wieży na Torfowisko 

Jak pewnie zauważyliście, niedawno w naszej okolicy stanęła kolejna wieża widokowa, która jest wyjątkowa z dwóch powodów; po pierwsze jest przede wszystkim drewniana (z kamiennymi fundamentami), co wcale nie jest w przypadku takich konstrukcji standardem. A to powoduje, że jest po prostu ładna i nie szpeci całej okolicy. Wokół niej została stworzona też mała infrastruktura turystyczna – można przyjść, usiąść, odpocząć, coś przekąsić i czegoś się napić.

Po drugie to oczywiście kapitalna panorama z jej szczytu. Przy dobrej pogodzie widać większość sudeckich pasm – od Karkonoszy po Masyw Śnieżnika i Jeseniki. Najlepiej oczywiście zaplanować tu wschód albo zachód słońca – wtedy widoki są naprawdę spektakularne.

Wieża może być pierwszy punktem na trasie całodniowej wycieczki (szczególnie jeśli jest to wschód słońca). Potem może ona prowadzić przez Zielony Garb, Serlich aż pod Schronisko Masarykova Chata. Następnie w dół niebieskim szlakiem do Zieleńca, krótki odpoczynek (szybki posiłek na świeżym powietrzu zakupiony w jednym z zielenieckich punktów gastronomicznych).

Wersję krótszą wycieczki, na przykład z młodszymi piechurami, można już teraz zakończyć w Zieleńcu. Ale dla tych, którzy chcą na szlaku spędzić więcej czasu, dobrym rozwiązaniem będzie udanie się dalej szlakami i duktami Gór Bystrzyckich, nieco naokoło aż do Torfowiska pod Zieleńcem.

Cisza, dość mocno zmącona przez coraz głośniej śpiewające ptaki, bezcenny spokój, możliwość obcowania sam na sam z przyrodą. Tam nie będzie co prawda pięknych widoków, ale i taka formą relaksu pomaga człowiekowi odpocząć i uporządkować myśli.

Kolejką z maluchami 

Krótszą wersję powyższej wycieczki można oczywiście modyfikować i rozpocząć ją od wjazdu na grzbiet Gór Orlickich jedną z dwóch zielenieckich kolei linowych, które czynne będą od 1 do 3 maja. Szczegóły dotyczące ich kursowania znajdziecie pod tym linkiem. Oczywiście będzie można w tych dniach wrzucić coś również dobrego na ząb – mamy nadzieję, że pogoda pozwoli zrobić to na świeżym powietrzu i w towarzystwie słońca!

Dalej trasę można oczywiście kontynuować w stronę szczytu Orlicy i znajdującej się tam wieży, potem zejść już przyjemnym spacerkiem z powrotem do Zieleńca. Całość, wolnym tempie zajmie w sumie około dwóch, trzech godzin, aczkolwiek wszystko oczywiście zależy od tempa, jakie nadadzą najmłodsi.

Zabrać powietrza ze sobą na zapas 

Niezależnie jednak od tego, jaką trasę ostatecznie wybierzecie, najważniejsze jest to, abyście maksymalnie skorzystali z zielenieckiego powietrza i mikroklimatu. Hasło: „tu się oddycha” naprawdę nie jest wyświechtanym sloganem. Mikroklimat i jakość tego, co mamy tutaj w powietrzu jest nie do przecenienia. Jeśli dodać do tego lekką, górską bryzę, nieco sudeckiego chłodu, to otrzymujemy w efekcie piorunującą mieszankę zdrowia z pozytywną energią. Czyli tak naprawdę tego, co jest nam wszystkim najbardziej potrzebne.

[contact-form-7 404 "Nie znaleziono"]

Znajdziesz nas tutaj: