facebook
ARTYKUŁ

Wieża widokowa na Jagodnej

Jagodna. Najwyższe, wchodzące w skład Korony Gór Polski wzniesienie Gór Bystrzyckich, ale też nazwa mieszczącego się na Przełęczy Spalona schroniska. Będąc w Zieleńcu warto wybrać się tam na pieszą, samochodową lub lepiej rowerową wycieczkę.

Sam szczyt Jagodnej, który liczy sobie 977 m n.p.m., nie należy do zbytnio wybitnych – patrząc na ten masyw z odległości, trudno wskazać dokładnie jego najwyższe miejsce. Nie oznacza to jednak, że nie warto się na Jagodną wybrać. Oprócz przyjemnego spaceru spod schroniska niekwestionowaną atrakcją jest znajdująca się na szczycie wieża widokowa, która jest jednym z najlepszych punktów widokowych na całej Ziemi Kłodzkiej.

Przy dobrej pogodzie widać z niej niemal wszystkie sudeckie pasma poczynając od Karkonoszy na zachodzie aż po czeskie Jeseniki na wschodzie. Szczególnie atrakcyjne są wschody lub zachody słońca, kiedy panorama robi naprawdę piorunujące wrażenie.

Z Zieleńca na Jagodną piechotą

To zdecydowanie spore wyzwanie przede wszystkim ze względu odległości i opcja dla zaprawionych w górskich bojach piechurów. 23 kilometry w jedną stronę to dystans, który co prawda można pokonać w jeden dzień, ale jeśli jeszcze tego samego planujemy wrócić do Zieleńca, musimy zadbać o kondycję i dobrze wycieczkę zaplanować. Czas spędzony na szlaku, to licząc bez przerw, ok 12-13 godzin i ponad 46 kilometrów, czyli naprawdę nie lada wyzwanie.

Na Jagodną rowerem

Prawdziwa gratka dla pasjonatów kolarstwa i to w dwóch odmianach ponieważ na Jagodną można wybrać się zarówno w sposób tradycyjny – szosowy (pod schronisko), jak i górskimi trasami. W obu przypadkach to kilkanaście kilometrów wymagającej przejażdżki wiodącej najpiękniejszymi i mniej popularnymi zakątkami Dolnego Śląska.

Szczególnie jazda tzw. Autostradą Sudecką na odcinku Zieleniec – Mostowice dostarczy pięknych widoków na położone przede wszystkim po czeskiej stronie tereny mokradeł  i wznoszących się ponad nimi szczytów Gór Orlickich.

Jeśli posiadamy rower przystosowany do jazdy po górach, wokół Jagodnej poprowadzone zostały piękne, niedawno oddane single tracki w ramach projektu Singletrack Glaciensis. Dwie trasy – Jagodna Niebieska i Jagodna Czerwona – to w sumie 14 kilometrów łatwiejszej, ale niezwykle atrakcyjnej przejażdżki pośród bujnej przyrody. Pętla rozpoczyna się i kończy tuż przy schronisku PTTK Jagodna.

Niezależnie od sposobu dotarcia na szczyt, warto pamiętać o znajdującej się tam wieży widokowej oraz oczywiście fakcie przynależności Jagodnej do elitarnego grona Korony Gór Polski, którą kompletować można właśnie w trakcie pobytu w Zieleńcu. Oprócz Jagodnej w niedalekiej odległości znajdują się przecież także Orlica (najwyższy szczyt Gór Orlickich) i Szczeliniec Wielki, najwyższe wzniesienie Gór Stołowych o czym pisaliśmy w tym artykule.

 

DCIM100MEDIADJI_0199.JPG
DCIM100MEDIADJI_0195.JPG
DCIM100MEDIADJI_0182.JPG
DCIM100MEDIADJI_0165.JPG
[contact-form-7 404 "Nie znaleziono"]

Znajdziesz nas tutaj: