facebook
ARTYKUŁ

Pomysł na wycieczkę: wieża widokowa Wielka Desztna

Jedną z propozycji na spędzenie dnia w Zieleńcu jest bez wątpienia wycieczka na wieżę widokową na szczycie Wielkiej Desztnej (1115m n. p. m.) – najwyższym szczycie Gór Orlickich znajdującym się w Czechach, tuż za granicą z Polską.

Wieża widokowa

Wieża widokowa na szczycie Wielkiej Desztnej (1115m n.p.m.) jest stosunkowo nową atrakcją turystyczną w tej części Sudetów. Jej otwarcie miało miejsce 26 października 2019 roku. Budowa wieży odbyła się w ramach realizacji projektu „Szlaku Grzbietowego”, który to swoją nazwą nawiązuje do długodystansowego szlaku turystycznego łączącego Karkonosze z Jesionkiami. Warto zaznaczyć, że w ramach całego projektu zostanie wybudowanych jedenaście wież, z czego aż siedem będzie się znajdowało po polskiej stronie. W pobliżu Zieleńca można zwiedzać wieżę widokową na Jagodnej (977m n.p.m.), wieżę  na Orlicy (1084m n.p.m.), która jest najwyższym szczytem polskiej części Gór Orlickich i Sudetów Środkowych.

Z samej wieży, której wierzchołek będzie znajdował się ponad koronami drzew, możemy podziwiać zapierające dech w piersiach widoki pasm górskich w kierunku Czech i Polski.

Szlak turystyczny

Na oddaloną ok 3,6km (1:05h) od Zieleńca wieżę możemy dostać się na dwa sposoby. Jednym z nich jest możliwość skrócenia szlaku i skorzystanie z jednej z dwóch całorocznych kolei w Zieleńcu, które w okresie wiosenno – jesiennym są dostępne dla turystów pieszych i rowerowych. Jedną z proponowanych kolei jest 4-osobowa kanapa Gryglówka. Korzystając z wjazdu koleją, dojeżdżamy w okolice szczytu Šerlich (1025m n.p.m), skąd pieszo szczytami w ok. 10 minut możemy dotrzeć do czeskiego schroniska Masarykova Chata (1013m n.p.m.). Drugą proponowaną koleją jest Nartorama Skyway Express -kolej mieszana tj. 6 osobowa kanapa wraz z gondolami (VIP i Cafe). W tym przypadku górna stacja kolei linowej znajduje się ok 200m od wspomnianego już schroniska. Dokładny rozkład jazdy kolei linowych znajduje się pod tym linkiem.

Jeżeli zdecydujemy się na wycieczkę pieszą, nieco dłuższą (ok 5,9km / ok 2h) i bez korzystania z kolei linowych, to swoją wędrówkę najlepiej rozpocząć szlakiem niebieskim, który na wjeździe do Zieleńca od strony Lasówki wchodzi do lasu. Idąc szlakiem w górę przez ok 2,2km (ok.50 minut) dotrzemy do czeskiego schroniska Masarykova Chata.

Przy schronisku zmieniamy kolor szlaku na czerwony, skąd zostało już tylko ok 3,6km (1:05h) do celu wycieczki. Schodzimy w dół drogi biegnącej już po czeskiej stronie, którą przechodzimy i dalej kierujemy się szlakiem w kierunku szczytu, gdzie po ok 3,3km (1:00h), jesteśmy u celu. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że sama trasa nie jest bardzo wymagająca z uwagi na nieduże przewyższenia – w szczególności –  jeśli zdecydujemy się na skorzystanie z kolei linowych w Zieleńcu.

Niezależnie, z której opcji trasy skorzystamy, swój środek transportu (o ile nie mamy noclegu w Zieleńcu) możemy pozostawić na jednym z parkingów w Zieleńcu (przy kolei Gryglówka lub Nartorama), gdzie również znajdują się bezpłatne toalety. W przypadku posiadania rowerów istnieje możliwość wjazdu koleją linową. Przeszkodą nie jest również wózek dziecięcy czy inwalidzki, gdyż kolej Nartorama Skyway Express posiada gondole dostosowane do przewozu w/w akcesoriów.

Noclegi i gastronomia

Obojętnie, czy będzie to propozycja na wycieczkę jednodniową bez noclegu czy też opcja na spędzenie jednego dnia w górach podczas dłuższego pobytu, to nasza baza noclegowo –  gastronomiczna stoi otworem. Bogata oferta noclegowa hoteli i pensjonatów zaspokoi wszystkie oczekiwania. Zróżnicowany standard, szeroki wachlarz cenowy, liczne udogodnienia dla gości oraz wyjątkowa kuchnia sprawią, że pobyt w Zieleńcu będzie kwintesencją przyjemności, relaksu i odpoczynku na świeżym powietrzu. Pełna lista obiektów noclegowych znajduje się pod tym linkiem.

 

velka destna_fot.SowiWeb_Nartorama (1)
IMG_20200825_193257
hdr
WIELKA_DESZTNA (2)

 

 

 

 

 

[contact-form-7 404 "Nie znaleziono"]

Znajdziesz nas tutaj: