facebook
ARTYKUŁ

Niech każdy jeździ jak chce i dba o zdrowie

Niech każdy jeździ jak chce i dba o zdrowie

Porad dotyczących zdrowego trybu życia, szczególnie tych, dostępnych w internecie, jest całe mnóstwo – diety cud, mistrzowie personalnego treningu, odżywki, suplementy. Często sami zbytnio jednak sobie pewne kwestie utrudniamy. Czasem wystarczy przecież pamiętać o kilku najważniejszych zasadach, wśród których kluczową jest ruch. I to najlepiej na świeżym powietrzu. 

Jak świat szeroki wzdłuż i wszerz, nikt nie wymyślił na razie lepszego sposobu na utrzymanie ducha i ciała w doskonałym stanie, niż prowadzenie aktywnego trybu życia. Jednak nie tyle w sensie mnóstwa rzeczy do zrobienia w ciągu dnia, co regularnego i najlepiej na otwartej przestrzeni ruchu.

Mikroklimat i krystalicznie czyste powietrze

Choć trudno w to uwierzyć, czyste powietrze staje się powoli towarem deficytowym. Szczególnie, jeśli pod uwagę weźmiemy polskie miasta. Całe szczęście w samym Zieleńcu mamy go pod dostatkiem, dbając o nie każdego dnia i przez cały rok (jakość powietrza możecie cały czas na bieżąco sprawdzać pod tym linkiem). Nasza stacja leży zresztą w miejscu wyjątkowym, a krystalicznie czyste powietrze zawdzięczamy wpływowi wielu istotnych czynników.

Pierwszym są oczywiście otaczające nas zewsząd piękne góry i ukształtowanie terenu. Nasza stacja położona jest na wysokości około 880 m n.p.m. otoczona z jednej strony Górami Orlickimi, a drugiej Bystrzyckimi. Nawet jeśli jakieś zanieczyszczenia by się w naszą stronę wybierały, takiej wysokości pokonać nie będą w stanie. Tym bardziej, że i tak w pył rozwiałby je wiatr, którego w górskich terenach jest znacznie więcej niż na nizinach.

Czyste powietrze w Zieleńcu zawdzięczamy też unikalnemu mikroklimatowi, który podobny jest do alpejskiego. Szczególny układ mas powietrza miesza w przestworzach,  tworząc w stacji wyjątkową atmosferę – niższa jest u nas temperatura, organizm lepiej się regeneruje (zwiększona produkcja czerwonych krwinek) i jak nigdzie, można tu oddychać naprawdę pełną piersią (w dosłownym tego określenia znaczeniu).

Unikalna przyroda

Zadbanie o kondycję fizyczną to jedna strona medalu. Jednak równie istotna jest przecież głowa, nie w sensie dosłownym rzecz jasna. Dlatego też tak ważne jest aktywne wypoczywanie w pięknej scenerii pośród przyrody. Zima oczywiście rządzi się swoimi prawami, jednak pozostałe pory roku odsłaniają przed odwiedzającymi Zieleniec gośćmi pełną bogactw naturę, której samo podziwianie sprawia, że człowiek czuje się po prostu lepiej.

Będąc w Zieleńcu nie sposób nie zaprosić Was na wędrówkę do położonego nieopodal Torfowiska – miejsca absolutnie jedynego w swoim rodzaju. Warto też zapędzić się nieco dalej w głąb Gór Bystrzyckich, których dzikość i pustka doskonale pozwalają właśnie głowie odpocząć.

Zielenieckie salony SPA i baseny

Po aktywnym, spędzonym na świeżym powietrzu dniu, warto zadbać również o regenerację w nieco inny nie mniej przyjemny i korzystny dla organizmu sposób. W Zieleńcu funkcjonują trzy baseny oraz kilka gabinetów SPA, w których odpoczynek przybrać może różną i odpowiednią dla każdego z Was formę.

Czy będzie to zatem relaks w wodzie czy zdrowotny lub rozciągający masaż, a może cykl regeneracyjnych zabiegów, to zależy już wyłącznie od indywidualnych preferencji każdego z gości. Dostępnych opcji jest całe mnóstwo i każdy znajdzie z pewnością coś dla siebie odpowiedniego.

Mnóstwo aktywności do wyboru 

Wracając do naszej myśli przewodniej, że ruch w Zieleńcu to zdrowie, warto pamiętać, że narty zjazdowe to tylko jedna z opcji aktywności, której możecie tu doświadczać. Część z nich dostępna jest oczywiście tylko zimą (narty zjazdowe, biegowe, snowboard), część od wiosny do jesieni (rower, nartorolki, disc golf), ale pozostałymi możecie cieszyć się przez dwanaście miesięcy w roku.

Jazdy konne w Ranczu Gryglówka, dziesiątki kilometrów górskich tras i szlaków, górskie biegi czy po prostu spacery choćby grzbietem Gór Orlickich. O zdrowie dbać można tu przez 365 dni w roku i to niezależnie od tego, czy na niebie świeci piękne słońce, pada śnieg czy leje deszcz.

Pamiętajmy jednak, aby aktywność dostosować odpowiednio do wieku, stanu zdrowia oraz ponad wszystko do prognozy pogody. Bo choć mikroklimat i powietrze to najważniejsze atuty Zieleńca, to górska aura potrafi płatać tu figle i być nieprzewidywalna.

[contact-form-7 404 "Nie znaleziono"]

Znajdziesz nas tutaj: