facebook
ARTYKUŁ

Jak bezpiecznie dotrzeć do Zieleńca samochodem? 

Zima w pełni, tym bardziej w Zieleńcu. Częste i obfite opady śniegu powodują, że wymagające stają się warunki na drodze. Dlatego też tak ważne jest, aby przestrzegać podstawowych zasad bezpiecznej jazdy, a przed przyjazdem do naszej stacji odpowiednio się do podróży przygotować. 

Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, które mogą okazać się w trakcie podróży przydatne i to niezależnie od tego, czy jedziecie do nas z centralnej Polski czy z Kłodzka. Niektóre z nich wydadzą się Wam zapewne oczywiste – niestety jednak bardzo często i oczywiste oczywistości wcale w praktyce oczywiste dla wszystkich nie są.

STANOWCZE NIE DLA LETNICH OPON!

Brzmi jak science fiction. Ale wierzcie nam – takie przypadki się zimą w Zieleńcu zdarzały! Opony zimowe funkcjonują w zupełnie innych, zmiennych warunkach, do tego muszą radzić sobie z wahającą się od kilkunastu stopniu poniżej do kilku stopni powyżej zera. Co to dokładnie oznacza? Twarda mieszanka – jak ma to miejsce w przypadku opon letnich – kompletnie się w zimowych warunkach nie sprawdza. Nie jest po prostu w stanie odpowiednio pracować z nawierzchnią. Zupełnie inaczej jest w przypadku „zimówek”, które dzięki mieszance miękkiej zachowują plastyczność, a odpowiednio dopasowany bieżnik, mimo złych warunków, utrzymuje kontakt z nawierzchnią.

Na konieczność używania opon zimowych jednoznacznie wskazują też badania. Według tych, zleconych przez firmę Bridgestone, droga hamowania na śniegu w przypadku opony letniej jest aż o 133 proc. dłuższa niż w przypadku opony zimowej. Taka różnica to przepaść!

SPRAWDŹ PROGNOZĘ POGODY I WARUNKI

Jeśli wybieracie się zimą w górskie rejony, koniecznie dokładnie sprawdźcie prognozę pogody – temperaturę oraz ewentualne opady śniegu. Jeśli nie będą korzystne, uwzględnijcie to w planie podróży – czas dojazdu do Zieleńca może się wtedy wydłużyć. Niech nie zmyli Was panująca w Kłodzku jesień czy później wiosna. W Zieleńcu panuje specyficzny mikroklimat, co sprawia, że nawet jeśli na nizinach nie ma śladu po śniegu, to na drodze dojazdowej i w samym Zieleńcu jest go przeważnie sporo – lub jak w szczycie sezonu – mnóstwo.

 

NIE BÓJCIE SIĘ ŁAŃCUCHÓW

Jeśli wiecie, że warunki na drodze do Zieleńca są bardzo trudne i towarzyszą im obfite opady śniegu, nie miejcie oporów przed zakładaniem łańcuchów. Często służby nie są w stanie na bieżąco odpowiednio przygotować drogi, dlatego też łańcuchy bardzo się na trasie przydają. Mało tego – czasem są po prostu niezbędne.

PULSUJĄCE HAMOWNIE I ODPOWIEDNIA ODLEGŁOŚĆ

Pulsujące hamownia e to jeden z najprostszych sposobów, aby uniknąć wpadnięcia w poślizg. Oczywiście w tym przypadku kluczowe jest również zachowanie odpowiedniej odległości przed pojazdem jadącym przed Wami – wszystko po to, aby mieć wystarczająco dużo czasu i miejsca na manewr hamowania – tym bardziej w sytuacji, w której nawierzchni jest śliska. Pamiętajcie też o tym, aby nie zwalniać w momencie, w którym droga biegnie pod górę. Takie sytuacje kończą się często zatrzymaniem jazdy i brakiem możliwość jej późniejszego wznowienia!

Mamy świadomość, że wszystkim się na #szusowanko śpieszy, jednak te kilka minut na pewno Was nie zbawi (wyciągi czynne są przecież do 21:00), a kwestia zachowania na drodze bezpieczeństwa jest najważniejsza.

Droga do Zieleńca

PRZYGOTOWANIE SAMOCHODU

Jeśli wiecie, że będziecie z rana jechać do Zieleńca, zabezpieczcie szyby, żeby nie tracić minut o poranku na skrobanie szyb. Koniecznie dokładnie odgarnijcie zalegający na samochodzie śnieg, oczyśćcie lusterka, sprawdźcie opony…

włączcie dobrą muzykę i wbijajcie do nas na #szuswanko – wolno, bezpiecznie i najlepiej całymi rodzinami!

[contact-form-7 404 "Nie znaleziono"]

Znajdziesz nas tutaj: