facebook

Zieleniec latem

Disc Golf Park

JEDNA Z NAJWIĘKSZYCH ATRAKCJI KOTLINY KŁODZKIEJ

Czym jest disc golf? Jak w niego grać? Jakie są zasady i czy można się przy tym dobrze bawić i aktywnie spędzać czas? Żeby odpowiedzieć na te wszystkim pytania i przekonać się, że disc golf to naprawdę kapitalna rozrywka, koniecznie trzeba w tym celu odwiedzić Zieleniec.

Na czym więc polega gra?

Disc golf bazuje na zasadach klasycznego golfa, z tą różnicą, że zamiast piłką do dołka trafić należy dyskiem do specjalnego kosza. Zadaniem graczy jest przejście całego pola, wykonując jak najmniejszą liczbę rzutów. Podobnie jak w golfie tradycyjnym, zaczynamy rzutem z „tee”, każdy kolejny rzut podejmując z miejsca, w którym dysk się zatrzymał.

Disc golf to sport dla każdego; powstał w Stanach Zjednoczonych w latach 70. równocześnie z wynalezieniem frisbee. Od tamtego czasu dotarł do wszystkich zakątków świata, szczególne uwielbienie odnajdując w Finlandii, gdzie każdego tygodnia powstaje od 2-3 nowych pól.

Zieleniec Disc Golf Park

Obiekt w Zieleńcu to 9-dołkowe pole wyposażone w specjalne maty rozbiegowe ze sztucznej trawy i certyfikowane kosze używane podczas największych turniejów na świecie. Długości dołków wahają się od 50 do 150 metrów czyniąc pole dostępnym dla osób w każdym wieku, niezależnie od sportowych predyspozycji. Obecność DiscGolfParku w Zieleńcu nie jest przypadkowa – pola powstają najczęściej w obszarach leśnych o zróżnicowanym terenie – naturalne przeszkody i różnice wysokości urozmaicają grę, a także wymagają wykorzystania kilku technik rzutu. Warto podkreślić, że za projekt całego pola i realizację odpowiada Disc Golf Poland co jest gwarancją wysokiego profesjonalizmu.

DiscGolfPark usytuowany jest na stokach Gryglówki (G1) i Winterpolu (W3) – łączna długość toru to 966 metrów, co w praktyce wymaga od 60 do 90 minut czasu na przejście całej trasy. W grze będzie można wziąć udział bezpłatnie – jedyne zobowiązanie, jakie będzie musiał ponieść uczestnik, to zwrotna kaucja za wypożyczenie dysku, uiszczana w wybranych ośrodkach lub kasach wyciągu krzesełkowego.

Dodatkowym atutem zielenieckiego pola jest jego położenie. Kapitalnie wpisane w malowniczy krajobraz, jest doskonałym miejscem do aktywnego spędzania czasu i korzystania w maksymalnym stopniu z unikalnego zielenieckiego klimatu. Partyjkę disc golfa może poprzedzić spacer przynajmniej do Masarykovej Chaty, ale można ją odwiedzić też i po zakończonej grze.

Disc golf to sport dla każdego i niemal w każdym wieku. Jedynym kryterium jest właściwie umiejętność pozostania w pozycji pionowej, co niestety z udziału w zabawie wyklucza dzieci poniżej 2 roku życia. Nie jest wymagana licencja, ani specjalne przygotowanie. Wystarczy odwiedzić Zieleniec, zaplanować tu najlepiej przynajmniej weekend i grać można do woli. A naprawdę warto!

Mapa zielenieckiego pola

POBIERZ MAPĘ

Opisy poszczególnych dołków

Zieleniec DiscGolfPark to najwyżej położony obiekt w Polsce. Pole składa się z 9 dołków. Par pola to 29. Łączna długość dołków to 966 metrów. Wyposażenie: turniejowe kosze DiscGolfPark Target. TeePady 1,5 x 2,5 m (sztuczna murawa). Kompletny system informacyjny – TeeSign przy każdym dołku i InfoBoard. Wyciąg krzesełkowy prowadzi do pierwszego dołka. Dyski można wypożyczyć w 20 oznaczonych ośrodkach Zieleńca.

DOŁEK 1 (mapa

Prosty dołek, możliwość zagrania dowolną techniką. Kosz usytuowany na skraju lasu. Utrudnieniem jest elewacja i wiatr (gramy w dół stoku) oraz drzewa, które mogą nam zasłonić kosz przy słabym podejściu.

DOŁEK 2 (mapa

Powoli zwiększamy odległość. Gramy znów w dół, ale tym razem w poprzek stoku. Zdecydowanie polecamy backhandem – dysk skręci pod koniec lotu w lewo zbliżając się do skraju lasu. W pobliżu jest ścieżka rowerowa – poczekaj aż użytkownicy Bike Park zjadą niżej.

DOŁEK 3 (mapa

Tu zaczyna się zabawa. Masz przed sobą wejście do lasu – jeśli w nie trafisz, pokonasz połowę odległości. Pozostaje podejście pod kosz ukryty wśród drzew. Na tym dołku przewagę daje precyzja a nie siła.

DOŁEK 4 (mapa

Możliwości dojścia do kosza jest kilka, ale nachylenie terenu i obecność drzew skutecznie pokrzyżuje plany nawet najlepszym. To jedyny dołek, który może zmęczyć.

DOŁEK 5 (mapa)

W nagrodę po trudnym dołku numer 5 – szansa na hole-in-one! Nagroda pocieszenia to jagody, dla tych, którym nie uda się zatrzymać w pobliżu kosza.

DOŁEK 6 (mapa)

Jeden z najdłuższych dołków – 142 metry to nie przelewki. Kosz widać z tee, co daje złudzenie, że będzie to bułka z masłem. Pozostaje tylko trzymać się środka fairwaya, co nie jest proste.

DOŁEK 7 (mapa)

Forehandowy dołek prowadzący w dół wzdłuż ściany lasu. Nic trudnego, ale kosza nie widać z tee. Upewnij się, że w pobliżu kosza nie ma osób, które możesz trafić dyskiem.

DOŁEK 8 (mapa)

Przedostatni dołek to kwestia opanowania. Duża przestrzeń i brak zagrożeń. Niestety niewielki błąd może kosztować kolejne kilka, kilkanaście a może kilkadziesiąt metrów do nadrobienia. Jeśli będzie to podchodzenie pod górę, można mieć kłopoty.

DOŁEK 9 (mapa)

To już koniec. Ryzykować, czy nie? Rozegraj to taktycznie albo daj się ponieść fantazji. Choć jest to najdłuższy dołek na całym polu ( 145 m ), nachylenie stoku i wiatr sprawią, że wiele osób pobije swój życiowy rekord odległości a może nawet trafi pod kosz. Powodzenia!

TABELA WYNIKÓW

POBIERZ 

[contact-form-7 404 "Nie znaleziono"]

Znajdziesz nas tutaj: