Aktualności

Mamy wspaniałe góry, piękne kurorty, coraz lepsze stacje narciarskie, a co za tym idzie warunki. Na nic nam jednak zachwycanie się tym wszystkim, jeśli sami nie będzie potrafili bezpiecznie z nich korzystać i zachowywać się na stoku odpowiedzialnie.

 

Stok nie jest dla bałwanów!

 

Sprawa rozsądnego korzystania z narciarskich stoków stara jest jak historia narciarstwa w ogóle. Choć przyznać należy, że wraz ze zwiększającą się liczbą narciarzy, rosnącym zapotrzebowaniem na podnoszenie poziomu adrenaliny oraz co rusz pojawiających się irracjonalnych wyzwań (czego to jeszcze na nartach zrobić nie można), sprawa bezpieczeństwa na stokach powinna być podnoszona przy każdej nadarzającej się okazji.

Brawura, brak świadomości, że na stoku nie jesteśmy sami, a także zbyt duża ilość wypitej z prądem herbaty - to tylko niektóre z zagrożeń, z którymi na stokach czasem musimy się mierzyć. Choć z drugiej strony należy zauważyć, że akurat w Zieleńcu z sezonu na sezon z odpowiedzialnością odwiedzających nas narciarzy jest coraz lepiej. Tym bardziej, że odwiedzają nas przedstawiciele wszystkich pokoleń z całymi rodzinami.

Przy tej okazji chcieliśmy gorąco zachęcić wszystkich najmłodszych do wzięcia udziału w konkursie plastycznym, który jest częścią ogólnopolskiej kampanii społecznej „Stok nie jest dla bałwanów”. Szczegóły konkursu znajdują się poniżej natomiast regulamin dostępny jest do pobrania pod tym linkiem.

Zadaniem do wykonania jest plastyczne przedstawienie Dekalogu Reguł Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS):

 1. POSZANOWANIE DLA INNYCH OSÓB

  Każdy narciarz powinien zachowywać się w taki sposób, aby nie stwarzać niebezpieczeństwa dla innej osoby.
 2. PANOWANIE NAD SZYBKOŚCIĄ I SPOSOBEM JAZDY

  Narciarz powinien zjeżdżać z szybkością stosowną do swoich umiejętności oraz rodzaju, stanu trasy i warunków atmosferycznych.
 3. WYBÓR TORU JAZDY

  Narciarz jadący powyżej musi ustalić taki tor jazdy aby nie zagrażać narciarzowi jadącemu poniżej.
 4. WYPRZEDZANIE

  Wyprzedzać można zarówno po stronie dostokowej jak i odstokowej, po stronie lewej lub prawej, lecz wyłącznie w takiej odległości, która nie stworzy zagrożenia dla wyprzedzającego.
 5. RUSZANIE Z MIEJSCA I PORUSZANIE SIĘ W GÓRĘ STOKU

  Narciarz lub snowboarder korzystający z oznakowanej drogi zjazdu przy dołączeniu się do ruchu lub podejściu w górę stoku, musi spojrzeć w górę i w dół, aby upewnić się, że może to uczynić bez spowodowania zagrożenia dla siebie i innych.
 6. ZATRZYMANIE NA TRASIE

  Należy unikać zatrzymywania się na trasie zjazdu, zwłaszcza w miejscach zwężeń i miejscach o ograniczonej widoczności.
 7. PODCHODZENIE I SCHODZENIE

  Narciarz lub snowboarder musi podchodzić lub schodzić na nogach wyłącznie skrajem trasy.
 8. PRZESTRZEGANIE ZNAKÓW NARCIARSKICH

  Każdy narciarz powinien stosować się do znaków narciarskich ustawionych na trasach.
 9. ZACHOWANIE SIĘ W RAZIE WYPADKU

  W razie wypadku każdy, kto znajdzie się w pobliżu powinien udzielić pomocy poszkodowanemu.
 10. OBOWIĄZEK UJAWNIENIA TOŻSAMOŚCI

  Każdy narciarz, snowboarder, obojętnie czy jest sprawcą wypadku, poszkodowanym czy świadkiem, musi w razie wypadku podać swoje dane osobowe.

W konkursie wziąć udział mogę dzieci urodzone w 2001 roku bądź później, a warunkiem wzięcia udziału w zabawie, w której do wygrania są cenne nagrody rzeczowe, jest nadesłanie do 20 lutego pracy oraz oczywiście karty zgłoszenia (po wszelkie szczegóły odsyłamy do regulaminu). Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do 28 lutego.

Gorąco zachęcamy do wzięcia udziału w zabawie, będącej jednak częścią bardzo ważnej i potrzebnej akcji społecznej. No i oczywiście - do zobaczenia na stoku!!!

 

 

Plakat konkursu „Stok nie jest dla bałwanów!”

Promocje

Promocja dla gości Zieleniec Ski Arena
Promocja dla gości Zieleniec Ski Arena

Kamerki Online