O Zieleńcu

Zieleniec jest największym ośrodkiem narciarskim w Kotlinie Kłodzkiej (jednym z większych w Sudetach). Jest dzielnicą Dusznik Zdroju. Leży na wysokości ok. 950 m. n. p. m. w paśmie Gór Orlickich. Panuje tam specyficzny mikroklimat (jedyny taki w Polsce) - zbliżony do alpejskiego. Ze względu na szczególny układ ciśnieniowy mas powietrza, tutejszy mikroklimat wymusza na organizmie ludzkim zwiększenie produkcji czerwonych ciałek krwi, co w efekcie znacznie poprawia samopoczucie osób nawet kilka dni przebywających w Zieleńcu. Północne stoki Zieleńca, doskonałe tereny narciarskie oraz duża ilość opadów w okresie zimowym (1300 mm w ciągu roku z czego 40% przypada na okres od listopada do marca) sprawiają, że śnieg leży blisko 150 dni. Zieleniec oferuje 28 wyciągów. Dla lubiących nocne jazdy przygotowanych jest 10 oświetlonych stoków. Trasy zjazdowe Zieleńca są bardzo zróżnicowane pod względem techniki jazdy: od bardzo łatwych do bardzo trudnych. Dlatego każdy znajdzie coś dla siebie. Dla osób uprawiających frestyle na nartach lub snowboardzie Zieleniec oferuje snowpark oraz pełnowymiarową rynnę (halfpipe). Trasy zjazdowe i wyciągi są tak rozmieszczone, że mamy możliwość (nie ściągając nart czy deski z nóg) przejechania z jednego końca Zieleńca na drugi i z powrotem.

Jadąc do Zieleńca z dalszych miejsc Polski samochodem najlepiej wziąć sobie jako punkt odniesienia Kłodzko. Z Wrocławia prawie do samego Zieleńca prowadzi międzynarodowa droga nr E67 (Wrocław - Kudowa Zdrój) oraz krajowa droga nr 8. Po drodze mijamy Łagiewniki, Ząbkowice Śląskie, Kłodzko, Polanicę Zdrój, Duszniki Zdrój. Tuż za Dusznikami (ok. 3-4 km) skręcamy z międzynarodówki E67 w lewo do Zieleńca (bardzo dobrze oznaczony skręt). Od tego momentu do Zieleńca mamy ok. 8 km.

  

 


Kościół Św. Anny

Pierwszy drewniany kościół wzniesiono w 1762 r. Neoromański obiekt wybudował w 1902 r. ksiądz Augustyn Grund (notariusz arcybiskupi, a w latach 1890 - 1916 proboszcz w Zieleńcu). Kościół był konsekrowany 4 października 1904 r. przez kardynała, arcybiskupa Pragi.

Jest to kamienna budowla jednonawowa, z półkolistą absydą i kruchtą, do której prowadzi kamienny neoromański portal. Posiada masywną wieżę zwieńczoną ostrosłupowym hełmem. Wewnątrz przykryty drewnianym stropem. Kościół kryty jest gontem. Znany był powszechnie jako najwyżej położony kościół w Prusach, a obecnie jest to najwyżej położony kościół w Sudetach! Posiada dość bogate wyposażenie wnętrza: kamienne ołtarze i ambona z 1905 r., chrzcielnica kamienna z 1905 r. ze starszą późnobarokową pokrywą z 1790 r., rzeżby drewniane i kamienne z początku XX w. oraz obrazy olejne z XIX i początku XX w. Przy kościele stoi kamienna kolumna maryjna z figurą Matki Boskiej z 1862 r. i krzyż z 1866 r.

 

Wykonanie Rimset

 

Dziś kościołem w Zieleńcu jak również w Lasówce i Mostowicach opiekują się Franciszkanie. Poniżej podajemy porządek mszy świętych w tych kościołach:

Zieleniec: - od Wielkanocy do Bożego Narodzenia w dni powszednie godz. 18:00, w niedziele godz. 12:00 - od Bożego Narodzenia do Wielkanocy w dni powszednie godz. 18:00, w soboty godz. 18:00, w niedziele godz. 12:00 i 18:00

Lasówka: - w niedziele godz. 10:15 - w dni powszednie od Wielkanocy do Wszystkich Świętych godz. 18:00

Mostowice: - w niedziele godz. 9:00

Klasztor Franciszkanów Zieleniec 76 57-340 Duszniki Zdrój tel. 74-8669450 lub 696 765 126

 


Jeśli zastanawia się Pan lub Pani, gdzie przyjechać na narty, to spróbujemy pomóc w wyborze.
Dlaczego warto przyjechać do Zieleńca????
Odpowiedzi jest kilka:

  • Klimat, wyjątkowy klimat alpejski wpływający znacząco na poziom czerwonych ciałek w organizmie.
  • Wszędzie blisko - z hotelu dostajemy się szybko na narty, z parkingu- blisko na narty, z restauracji - blisko na narty, szkółki narciarskie- blisko hoteli i parkingów; nawet kościół - na stoku, więc do kościoła na nartach...
  • Największa ilość wyciągów w jednej miejscowości w Polsce: 3 nowoczesne wyciągi krzesełkowe, 1 najnowocześniejszy wyciąg krzesełkowo-gondolowy, wyciągi talerzykowe, orczykowe i tzw.taśmy (ułatwiające naukę jazdy na nartach).
  • Jeden karnet na wszystkie wyciągi.
  • Wiele oświetlonych tras narciarskich, więc można zażywać białego szaleństwa od 9.00 do 22.00
  • Jazda na nartach bez nudy - każda trasa jest inna, można się swobodnie przemieszczać między wyciągami, by np. zjechać 7km i nie powtórzyć trasy. Inne trasy, inne widoki, inne wrażenia.
  • Trasy ratrakowane, dośnieżane, bezpieczne, zadbane.
  • Baza noclegowa o coraz wyższym standardzie, zróżnicowana cenowo i jakościowo - dla każdego do wyboru (ok.1200 miejsc noclegowych).
  • Restauracje blisko hoteli, parkingów, na stokach, z muzyką na żywo, dyskoteka; miejsca klimatyczne i nowoczesne.
  • Klimat, wyjątkowy klimat uroczej małej miejscowości górskiej, w której można odpocząć od miejskiego zgiełku i pośpiechu.

Czy jest taka druga miejscowość w Polsce, w której wszędzie jest tak blisko, że auto staje się niepotrzebne?
Nie ma w Zieleńcu marketów, wielkich sklepów, kina, ALE jest cisza, ludzie i natura. Jest to, co niezbędne do wypoczynku, więc trzeba przyjechać w nasze góry na narty i przekonać się, że warto, że dobre bo polskie, bo nasze...