O Zieleńcu

Zieleniec jest największym ośrodkiem narciarskim na Ziemi Kłodzkiej i jednym z największych w całej Polsce.

Położony na wysokości 800-960 metrów na zboczach Gór Orlickich, od północy sąsiadując z Górami Bystrzyckimi, jest miejscem idealnym do aktywnego wypoczynku o każdej porze roku. Specyficzny, zbliżony do alpejskiego klimat jest w Zieleńcu unikalny w skali całego kraju - ze względu na szczególny układ ciśnieniowy mas powietrza wymusza on na organizmie ludzkim zwiększenie produkcji czerwonych ciałek krwi, co w efekcie znacznie poprawia samopoczucie osób przebywających w Zieleńcu nawet kilka dni.

Dzięki położeniu tras narciarskich wzdłuż północnych stoków Gór Orlickich oraz ponadprzeciętnej ilości opadów w okresie zimowym (1300 mm w ciągu roku z czego 40% przypada na okres od listopada do marca) sezon narciarski trwa w Zieleńcu nawet przez 150 dni w roku. Zaczyna się zwykle wraz z początkiem grudnia, a kończy nawet w połowie kwietnia.

Zieleniec Ski Arena to 27 wyciągów i koleje, na które składa się także 5 nowoczesnych kanap oraz 22 kilometry doskonale przygotowanych tras. Większość tras jest oświetlonych, dzięki czemu narciarze mogą szusować do późnych godzin wieczornych. Trasy zjazdowe w kurorcie są zróżnicowane pod względem techniki jazdy: od bardzo łatwych dla początkujących adeptów narciarstwa, po bardzo wymagające. Dla osób uprawiających freestyle na nartach lub snowboardzie Zieleniec oferuje snowpark oraz pełnowymiarową rynnę (halfpipe). Na wszystkie wyciągi i koleje obowiązuje w kurorcie jeden wspólny karnet, który kupić można również w sklepie internetowym.

Oprócz bogatej infrastruktury narciarskiej, Zieleniec posiada także bogate zaplecze noclegowo - gastronomiczne. Liczne hotele, pensjonaty oraz wille, restauracje i bary zadowolą oczekiwania wszystkich przybywających do Zieleńca gości - kurort bardzo mocno otwiera się także na rodziny z dziećmi, dla których znajdzie się tutaj także wiele atrakcji. Zimą to przede wszystkim bogata oferta szkółek narciarskich oraz dostosowane do potrzeb najmłodszych wewnętrzne place zabaw. Lato również jest w Zieleńcu atrakcyjną porą roku, a wśród atrakcji na pewno warto wspomnieć o łowisku pstrąga, ranchu Gryglówka czy Torfowisku pod Zieleńcem.

Jadąc do Zieleńca z dalszych miejsc Polski samochodem najlepiej kierować się na Kłodzko. Z Wrocławia prawie do samego Zieleńca prowadzi międzynarodowa droga nr E67 (Wrocław - Kudowa Zdrój) oraz krajowa droga nr 8. Po drodze mijamy Łagiewniki, Ząbkowice Śląskie, Kłodzko, Polanicę Zdrój, Duszniki Zdrój. Tuż za Dusznikami (ok. 3-4 km) należy skręcić w lewo do Zieleńca (bardzo dobrze oznaczony skręt) skąd już po 8 kilometrach dojedziemy do serca sportów zimowych w Kotlinie Kłodzkiej.

Zapraszamy do Zieleńca i życzymy wszystkim miłego pobytu i niezapomnianych wrażeń!

 

Kościół Św. Anny

Pierwszy drewniany kościół wzniesiono w 1762 r. Neoromański obiekt wybudował w 1902 r. ksiądz Augustyn Grund (notariusz arcybiskupi, a w latach 1890 - 1916 proboszcz w Zieleńcu). Kościół był konsekrowany 4 października 1904 r. przez kardynała, arcybiskupa Pragi.

Jest to kamienna budowla jednonawowa, z półkolistą absydą i kruchtą, do której prowadzi kamienny neoromański portal. Posiada masywną wieżę zwieńczoną ostrosłupowym hełmem. Wewnątrz przykryty drewnianym stropem. Kościół kryty jest gontem. Znany był powszechnie jako najwyżej położony kościół w Prusach, a obecnie jest to najwyżej położony kościół w Sudetach! Posiada dość bogate wyposażenie wnętrza: kamienne ołtarze i ambona z 1905 r., chrzcielnica kamienna z 1905 r. ze starszą późnobarokową pokrywą z 1790 r., rzeżby drewniane i kamienne z początku XX w. oraz obrazy olejne z XIX i początku XX w. Przy kościele stoi kamienna kolumna maryjna z figurą Matki Boskiej z 1862 r. i krzyż z 1866 r.

 

Wykonanie Rimset

 

Dziś kościołem w Zieleńcu jak również w Lasówce i Mostowicach opiekują się Franciszkanie. Poniżej podajemy porządek mszy świętych w tych kościołach:

 • Zieleniec: - w dni powszednie godz. 18:00, w sobotę godzina 18:00, w niedziele godz. 12:00
 • Lasówka: - w niedziele godz. 10:15 - w dni powszednie godz. 18:00
 • Mostowice: - w niedziele godz. 9:00

Klasztor Franciszkanów Zieleniec 76 57-340 Duszniki Zdrój tel. 74-866-94-50

 


Jeśli zastanawia się Pan lub Pani, gdzie przyjechać na narty, to spróbujemy pomóc w wyborze.
Dlaczego warto przyjechać do Zieleńca????
Odpowiedzi jest kilka:

 • Klimat, wyjątkowy klimat alpejski wpływający znacząco na poziom czerwonych ciałek w organizmie.
 • Wszędzie blisko - z hotelu dostajemy się szybko na narty, z parkingu- blisko na narty, z restauracji - blisko na narty, szkółki narciarskie - blisko hoteli i parkingów; nawet kościół - na stoku, więc do kościoła na nartach...
 • Największa ilość wyciągów w jednej miejscowości w Polsce: 3 nowoczesne wyciągi krzesełkowe, 1 najnowocześniejszy wyciąg krzesełkowo-gondolowy, wyciągi talerzykowe, orczykowe i tzw. taśmy (ułatwiające naukę jazdy na nartach).
 • Jeden karnet na wszystkie wyciągi.
 • Wiele oświetlonych tras narciarskich, więc można zażywać białego szaleństwa od 9.00 do 22.00
 • Jazda na nartach bez nudy - każda trasa jest inna, można się swobodnie przemieszczać między wyciągami, by np. zjechać 7 km i nie powtórzyć trasy. Inne trasy, inne widoki, inne wrażenia.
 • Trasy ratrakowane, dośnieżane, bezpieczne, zadbane.
 • Baza noclegowa o coraz wyższym standardzie, zróżnicowana cenowo i jakościowo - dla każdego do wyboru (ok. 1200 miejsc noclegowych).
 • Restauracje blisko hoteli, parkingów, na stokach, z muzyką na żywo, dyskoteka; miejsca klimatyczne i nowoczesne.

Czy jest taka druga miejscowość w Polsce, w której wszędzie jest tak blisko, że auto staje się niepotrzebne?
Nie ma w Zieleńcu marketów, wielkich sklepów, kina, ALE jest cisza, ludzie i natura. Jest to, co niezbędne do wypoczynku, więc trzeba przyjechać w nasze góry na narty i przekonać się, że warto, że dobre bo polskie, bo nasze...

Promocje

Promocja dla gości Zieleniec Ski Arena
Promocja dla gości Zieleniec Ski Arena

Kamerki Online