Z Zieleńca do

W samym Zieleńcu i jego okolicy nie brakuje atrakcji turystycznych. Położona nieopodal Kotlina Kłodzka, to doskonałe miejsce do rodzinnych wycieczek. Ten urokliwy region Sudetów wręcz słynie ze swoich uzdrowiskowych walorów. Oto kilka wybranych miejsc, które warto odwiedzić.

 

Z Zieleńca do

 

 

5 jednodniowych wycieczek z Zieleńca

 

 

5 jednodniowych wycieczek z Zieleńca

 

Choć w Zieleńcu i wokół niego można biegać, jeździć konno i na rowerze, dziś skupimy się na wycieczkach pieszych. Proponujemy zatem 5 jednodniowych eskapad, których wybór miał w sobie oczywiście subiektywną nutkę. Nie było innego sposobu - wszak atrakcji wokół Zieleńca i na całej Ziemi Kłodzkiej jest całe mnóstwo.

 

 

12 km od Zieleńca

 

Muzeum Papiernictwa

 

 

Muzeum Papiernictwa

 

Muzeum Papiernictwa powstało w 1605 r. w Dusznikach-Zdroju. Jest to jedyny zachowany w Polsce młyn papierniczy. Unikatowa papiernia, zabytek techniki bezcenny w skali Europy. Siedziba Muzeum Papiernictwa została formalnie zaliczona do grupy najcenniejszych zabytków, mających szczególne znaczenie dla kultury naszego kraju.

 

 

 

 

Teatr Zdrojowy im. Fryderyka Chopina

 

 

Muzeum Papiernictwa

 

Powstał w latach 1802-1805, a w 1826 dał w nim swój pierwszy charytatywny koncert Fryderyk Chopin. Obiekt jest codziennie dostępny dla zwiedzających w godzinach 09.00-17.00. Obejrzeć go można za symboliczną opłatą wynoszącą 1 zł.

 

 

 

 

Park Zdrojowy

 

 

Park Zdrojowy

 

Do Parku Zdrojowego prowadzi kasztanowa aleja Chopina, przebiegająca obok plenerowych ujęć Jacka i Agaty, oraz łąk poborowinowych. Jest to lipowo-bukowo-kasztanowy park, z licznymi kwiatowymi klombami i rabatami, oraz dwoma małymi fontannami. Przy wejściu do Parku znajduje się kiosk metrologiczny. Od 70 lat XIX pomaga kuracjuszom przewidzieć pogodę.

 

 

 

 

Kościół Parafialny pw. śś. Piotra i Pawła

 

 

Kościół Parafialny pw. św. Piotra i Pawła

 

Kościół usytuowany jest na wyniesieniu terenu, oddzielony od ulicy wysokim kamiennym murem oporowym. W murze od strony wewnętrznej znajdują się nagrobki i epitafia. Po lewej stronie od wejścia do kościoła stoi figura Jana Nepomucena z 1722r., po prawej resztki fontanny. Przed kościół w 2011 roku przeniesiona z Rynku pomnik poświęcony pamięci pomordowanych polskich oficerów w Katyniu oraz polskich zesłańców na Sybir.

 

 

 

 

Jamrozowa Polana

 

 

Jamrozowa Polana

 

Centrum polskiego biathlonu. Jest to miejsce z przygotowanymi trasami rowerowymi, trasami dla narciarstwa biegowego i biathlonu. Znajduje się na rozległej polanie położonej w płytkiej dolinie pomiędzy górami Gajową a Jeleniem ok. 650 - 675 m n.p.m., w odległości 3 km od miasta Duszniki Zdrój.

 

 

 

 

Szczytna - 16 km

 

Szczytna jest miastem położonym między Górami Stołowymi i Bystrzyckimi, nad Bystrzycą Dusznicką.

 

Lokalizacja | www.szczytna.pl

 

 

Kudowa Zdrój - 20 km

 

To uzdrowiskowo-turystyczne położone u podnóża Gór Stołowych, na wysokości 388 m n.p.m., przy międzynarodowej trasie E-67.

 

Lokalizacja | www.kudowa.pl

 

 

Polanica Zdrój - 23 km

 

Położona jest w dolinie Bystrzycy Dusznickiej u podnóża masywu Piekielnej Góry, a południowa część miasta na zboczach Gór Bystrzyckich w pobliżu Kamiennej Góry.

 

Lokalizacja | www.polanica.pl

 

 

Błędne Skały - 25km

 

Znajduje się na wysokości 915m n.p.m. i położona jest na obszarze Parku Narodowego Gór Stołowych.

 

Lokalizacja | www.ziemiaklodzka.pl

 

 

Nachod (Czechy) - 25 km

 

Miasto w Czechach. Położone w Kraju hradeckim. Leży na wysokości 346 m n.p.m., nad rzeką Metuje, lewym dopływem Łaby, na granicy Pogórza Orlickiego i Jestřebích hor.

 

Lokalizacja | www.mestonachod.cz

 

 

Szczeliniec Wielki

 

Szczeliniec Wielki to najwyższy szczyt Gór Stołowych. Wznosi się charakterystycznym stoliwem złożonym z dwóch części, rozciętych przełęczą ok 867 m nad wierzchowiną środkowego piętra Gór Stołowych.

 

Lokalizacja | www.radkowklodzki.pl

 

 

Wambierzyce - 32 km

 

Zwane jest śląskim Jeruzalem. Miasteczko mieści się w malowniczej dolinie gminy Radków.

 

Lokalizacja | www.wambierzyce.pl

 

 

Kłodzko - 32 km

 

Stolica ziemi kłodzkiej z bogatą ponad 1000 letnią historią. Charakteryzuje się licznymi zabytkami architektury. Leży w północno-wschodniej części Kotliny Kłodzkiej, u południowo-zachodnich podnóży Gór Bardzkich.

 

Lokalizacja | www.klodzko.pl

 

 

Nowa Ruda - 47 km

 

Miasto w dolinie rzeki Włodzicy pomiędzy Górami Sowimi, a Wzgórzami Włodzickimi na linii historycznych szlaków handlowych prowadzących z dzisiejszych Czech do Śląska.

 

Lokalizacja | www.um.nowaruda.pl

 

 

Lądek Zdrój - 54 km

 

Jedno z najstarszych uzdrowisk w Europie, otoczony Górami Złotymi, nieomal u stóp Śnieżnika, majestatycznego szczytu, górującego nad Ziemią Kłodzką, od wieków stanowi magnes dla kuracjuszy i turystów.

 

Lokalizacja | www.ladek.pl

 

 

Adrspach (Czechy) - 58km

 

Miejscowość wypoczynkowa położona kilka kilometrów od północnej granicy w Górach Stołowych. W tej części noszą one nazwę Skały Adrszpasko-Cieplickie w dolinie Adrszpachskiego potoku.

 

Lokalizacja | www.skalyadrspach.cz

 

 

Kletno - 62 km

 

Wieś rozciągająca się w krętej i głębokiej dolinie rzeki Kleśnicy. Od północy graniczy ze Starą Morawą i ciągnie się na długości ok. 4 km. W swojej końcowej części styka się z rezerwatem Jaskinia Niedźwiedzia i terenami będącymi dawniej obszarem odkrywkowej kopalni marmuru.

 

Lokalizacja | www.kletno.pl